Hatalmas lyukat fúrt az univerzumba egy gigantikus szupernóva
Csillagászok érdekes megfigyelést tettek, azonosítottak ugyanis egy óriási méretekkel rendelkező lyukat a Perseus és Taurus csillagok környékén, amit egy gigantikus szupernóva-robbanás idézhetett elő.
A Taurus és a Perseus molekuláris gázfelhők, ami azt jelenti, hogy a környékükön rendkívül magas a por-, illetve a gázkoncentráció, így új csillagok valóságos bölcsőinek számítanak a világűrben.
A Harvard Egyetem asztronómusai által elkészített háromdimenziós térkép alapján kiderült, hogy két nagyobb méretű buborékszerű képződmény található ebben a térségben, amelyek körülbelül 500 fényév távolságra lebegnek egymástól.
Évtizedeken keresztül láthatóak voltak ezek a furcsa foltok, azonban eddig nem tudták kideríteni, pontosan miként keletkezhettek, ám részletesebb vizsgálatok során megállapították, hogy igazából egy szupernóva-robbanás fennmaradó égitestjeiként tündökölnek az égbolton.
De hogyan is juthattak el addig ezek a csillagfoszlányok, hogy lyukat fúrjanak a látható univerzumban? A magyarázat az ősi szupernóva-kitörésekben keresendő, mintegy 10 millió évvel ezelőtt ugyanis egy hatalmas csillagrobbanás történhetett, amelynek hatására gáz- és porbuborék jött létre, ami kialakította a Perseus-Taurus szuperhéjat.
E héj alá csoportosultak később az újabb csillagok, viszont miközben egymással konkuráltak, valóságos kataklizmát gerjesztettek, és egymásnak csapódtak, valamint felemésztették szomszédjaikat, így lyukat véstek a konstelláció centrumába.
Csillagászok elképzelhetőnek tartják, hogy egy természetes ciklusról van szó, ami bármelyik galaxisban bekövetkezhet, így következő lépésként azt szeretnék bebizonyítani, hogy a felfedezésük révén igazolhatóak ezek a teóriák.