A magyarok szerint több kárt okoztak a lezárások, mint amennyi hasznot hajtottak az egészségügyben
Amíg az Európai Unió tagállamaiban úgy gondolják az emberek, megérte közel másfél éven keresztül lezárni a kontinenst, ezáltal megálljt parancsolni a járvány terjedésének, romba döntve a gazdaságot, addig Magyarországon ezt máshogy gondolják.
Az Eurobarométer legújabb közvélemény-kutatásából kiderült, hogy az európaiak 31 százaléka érzékelt közvetlen negatív hatást anyagi helyzetében, és további 26 százalék számít erre a jövőben, míg 58 százalékuk úgy véli, hazájában a korlátozások egészségügyi hatása sokkal fontosabb, mint a gazdasági károk.
A Magyarországon megkérdezett állampolgárok EU-s szinten a legelégedettebbek a tagállamok közti szolidaritással (67 százalék), miközben az európaiak körülbelül 50 százaléka nem gondolta úgy, hogy az unió sikeresen kezelte a pandémiát.
Magyarországon a válaszadók nagyjából 60 százaléka úgy gondolja, a korlátozásokkal okozott gazdasági károk sokkal súlyosabbak az általuk szerzett egészségügyi előnyöknél. Európai átlagban 45 százalékos bizonytalanság alakult ki a járványhelyzet miatt, ezután a remény (37 százalék), csalódottság (34 százalék), tehetetlenség (30 százalék), harag (22 százalék) és félelem (22 százalék) következik.
Az uniós 31 százalékkal szemben a magyar megkérdezettek 38 százaléka szerint a koronavírus már eddig is hatással volt a jövedelmére, míg 33 százalék gondolta, hogy a jövőben is hatással lesz rá.
Az uniós átlagnál (25 százalék) jóval nagyobb arányban támogatják hazánkban egy közös európai egészségügyi politika kidolgozásának gondolatát (32 százalék), ám a hasonló válsághelyzetekre való közös európai stratégia megtervezését csak 23 százaléka támogatja a magyar válaszadóknak, szemben a 28 százalékos európai átlaggal.