Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Amerikaiak fogják építeni Lengyelország első atomerőművét

Amerikaiak fogják építeni Lengyelország első atomerőművét

Amerikaiak fogják építeni Lengyelország első atomerőművét
A Doeli Atomerõmû Belgiumban 2022. szeptember 19-én. A doeli négy, a másik belga nukleáris erõmû, a Tihangei Atomerõmû három reaktorral mûködik, mindkettõ tulajdonosa a francia Engie energetikai csoport. MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Habár a magyar kormány megállás nélkül azt állítja, hogy csak az oroszok tudják felépíteni Paks II-t, számos ország bizonyította és bizonyítja, hogy nemcsak ők képesek a létfontosságú energiainfrastruktúra megépítésére.

Mateusz Morawiecki, Lengyelország miniszterelnöke pénteken hivatalosan is bejelentette, hogy az amerikai Westinghouse Electric Co nevű vállalatot választották ki, hogy építsék meg az ország első atomerőművét – írja a Reuters.

Már régóta várták a lengyelek ezt a bejelentést, mivel a kormány elkötelezetté tette magát amellett, hogy csökkentsék a szénerőművek által termelt energia arányát az ország energiakeverékében.

Egyértelmű üzenet az amerikaiak kiválasztása

A lengyelek választása ráadásul egyértelmű üzenet mindenki számára, különösen a háború előttig szoros szövetséges magyar kormány számára: meg lehet a jelenleg Ukrajnában népirtást folytató oroszok nélkül is építeni egy atomerőművet.

Varsó egyértelműen deklarálta, hogy a jelenlegi instabil európai biztonsági helyzetben az Egyesült Államok mellett teszik le a voksukat. Lengyelország tanult a saját történelméből, így tisztában van vele, hogy az oroszokkal már csak elvi okok miatt sem fűzhetik szorosabbra a kapcsolatot.

A lengyelek által kiválasztott Westinghouse-nak egyébként erős versenytársai voltak, ugyanis többek között dél-koreai és francia cégektől is kaptak ajánlatot. Morawiecki végül megerősítette, hogy a megbízható és biztonságos technológiája miatt választották az amerikai céget.

Kamala Harris, az Egyesült Államok alelnöke is reagált a bejelentésre, elmondása szerint nagyon fontos az USA számára a projekt, amivel mindenki jól jár: úgy tudnak harcolni a klímaváltozás ellen, hogy közben megerősítik Európa energiabiztonságát és mélyítik az amerikai-lengyel kapcsolatokat.

Varsó korábbi tervei szerint 6-9 gigawattnyi atomkapacitást terveznek felhúzni, első körben pedig három reaktorra kerestek beruházót. Amennyiben menetrend szerint halad a beruházás, 2033-ban indulhatnak be az első reaktorok.