Illegális bevándorlók próbáltak áttörni a lengyel határon, egy rendőr koponyasérülést szenvedett
Az Európai Bíróság a tegnapi napon döntést hozott Magyarország és Lengyelország ellen, a bevándorlók jogainak megsértése, valamint az igazságszolgáltatás függetlenségének hiánya miatt.
A fehérorosz-lengyel határon egyre csak gyűrűzik a konfliktus, a tegnapi zavargások közben ugyanis a fehérorosz oldalon lévő illegális bevándorlók megpróbálták áttörni a határzárat, és a lengyel erők kordonját, melynek következtében egy lengyel rendőr súlyos koponyasérülést szenvedett.
A bevándorlók a fehérorosz rendőröktől szerzett könnygázzal és sokkolókkal próbálták áttörni a határzárat, de köveket is dobáltak a lengyel határőrökre, a helyi média beszámolói szerint az egyik ilyen kő találhatta el a koponyasérülést szenvedett rendőrt.
Angela Merkel német kancellár hétfő este telefonon beszélt Lukasenkóval, és felszólította, hogy fejezze be a határon gyakorolt hibrid hadviselést, valamint felszólította azon kötelességére, hogy humanitárius segítséget kell nyújtania a bevándorlóknak – írja a vecernji.hr.
Lukasenko szokás szerint most is azt állítja, hogy neki aztán semmi köze a fehérorosz-lengyel határon kialakult példátlan konfliktushoz, miközben korábban szó szerint kijelentette, hogy „nem fogja megakadályozni az illegális bevándorlók áramlását”. Retorikájához híven most is közölte, hogy ha semmiféle segítséget nem nyújtott volna a bevándorlók számára, akkor már rég megfagytak volna a határon.
Az EU luxemburgi székhelyű Bírósága azonban tegnap két olyan ítéletet is hozott Magyarország és Lengyelország ellen, melyek az illegális bevándorlókkal szembeni jogtalan bánásmód, valamint az igazságszolgáltatás függetlenségének témájában születtek. A bíróság megállapította, hogy Magyarország uniós jogsértést követett el akkor, amikor 2018-ban elfogadta azt a törvényt, mely bünteti azokat, akik segítenek a bevándorlóknak menedékjoghoz jutni.
A tegnapi ítéletre Orbán Viktor is reagált, és közölte, hogy Magyarország tudomásul veszi a bíróság döntését, és ismételten a régi szöveggel folytatta, mondván, Magyarország „fenntartja a jogot, hogy fellépjen a külföldről finanszírozott, politikai befolyásra törekvő és a migrációt elősegítő civil szervezetek – köztük a Soros György által alapítottak – tevékenysége ellen”.
A bíróság második ítélete pedig Lengyelországra vonatkozik, egészen konkrétan pedig a lengyel igazságügyi miniszterre (aki egyben a legfőbb ügyész is) azon jogkörére, hogy bírákat felsőbb büntetőbíróságok elé küldjön, majd kedve szerint visszavonja a rendelkezést – a bíróság szerint ez a gyakorlat sérti az uniós jogot.