2020-ban 238 ezer ember idő előtti halálához vezetett a légszennyezés az EU-ban
Mindez enyhe növekedést mutat az előző évhez képest, viszont a 2005-ös adatokkal összehasonlítva 45 százalékkal alacsonyabb az arány.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) csütörtöki jelentésében az áll, miszerint 2020-ban 238 ezer ember idő előtti halálához vezetett a szálló por okozta légszennyezés az Európai Unióban, amely a számok tekintetében enyhe növekedést mutat 2019-hez képest.
Majd hozzátették, ez a 2020-as adat összeségében alacsonyabbnak számít az uniós országokat tekintve (egészen pontosan 45 százalékkal), amennyiben a rendelkezésre álló információkat összevetjük a 2005-ben regisztráltakkal.
Azt is kiemelték, amennyiben ez a csökkenési ütem a későbbiekben is fennmarad, az Európai Uniónak sikerül 2030 előtt elérnie a szennyezőanyag-mentességi cselekvési tervben kitűzött célját – számolt be a France 24.
Fontos törekvés
A finomszemcsés anyag, vagy PM2,5 a finom részecskéket jelöli, amelyek jellemzően az autók kipufogógázainak vagy a széntüzelésű erőművek melléktermékei, s apró méretük révén mélyen bejuthatnak a légutakba, ezzel rontva a hörghurut, az asztma és a tüdőbetegségek kockázatát.
A közleményben azt is elmagyarázták, hogy a nitrogén-dioxid (NO2) és az ózon (O3) expozíciója miatt csökkent az ehhez köthető elhalálozások száma, a PM2,5 esetében viszont nőtt, amennyiben összehasonlítjuk a 2020-as és a 2019-es évet.
Végül kiemelték, miszerint az EU célja az, hogy a 2005-ös szinthez képest 2030-ra 55 százalékkal csökkenjen a szálló porral összefüggésbe hozható korai halálesetek száma, amely egy rendkívül fontos törekvés, hiszen a WHO szerint évente hétmillió idő előtti halálesetet okoz a légszennyezés világszerte.