Forradalmi felfedezés a csillagászatban: megtalálták az eddig ismert legkisebb galaxist
A kutatók a Tejútrendszernél egymilliószor kisebb, működőképes galaxist azonosítottak az Androméda-galaxisban.
Az emberiség csillagászati ismereteit alapjaiban változtathatja meg az a jelentős felfedezés, amelynek során amerikai kutatók egy mindeddig ismeretlen törpegalaxis-csoportot találtak bolygónktól mintegy hárommillió fényévnyi távolságban. A Live Science beszámolója szerint az azonosított égitestek között található az eddig valaha észlelt legkisebb galaxis is.
A szakemberek által Andromeda XXXV névre keresztelt égitest mellett több hasonló méretű galaxist is megfigyeltek az Androméda-galaxis körül keringve, ami a kozmikus evolúcióról alkotott jelenlegi elméleteket is új megvilágításba helyezheti. A Michigan Egyetem kutatócsoportjának megfigyelései szerint ezeknek a rendkívül kis méretű galaxisoknak a puszta létezése is számos kérdést vet fel, mivel a korai univerzum forróbb és sűrűbb körülményei között elméletileg el kellett volna pusztulniuk.
Az apró égitestek méretének szemléltetésére Eric Bell, a Michigan Egyetem professzora és a kutatócsoport tagja egy megdöbbentő párhuzamot vont. „Ezek teljes mértékben működőképes galaxisok, azonban mindössze egymilliomod részét teszik ki a Tejútrendszer méretének. Olyan ez, mintha egy teljesen működőképes emberi szervezetet találnánk, amely mindössze egy rizsszem méretével rendelkezik” – mondta a szakember.
A kutatócsoport vezetője, Marcos Arias csillagász és kollégái több nagyméretű csillagászati adatbázis elemzésével jutottak el ehhez a jelentős felfedezéshez, amelynek során sikerült azonosítaniuk ezeket a rendkívül halvány törpegalaxisokat.