Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Lassan elkészülhet az uniós digitális oltási igazolvány

Az Európai Unió területére tervezett digitális oltási igazolvány már készülőben van, a tervek szerint pedig többnyire azon személyek utazhatnak majd az unión belül, akik az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által jóváhagyott vakcinákkal lettek beoltva.

...svg content...Modiin, 2021. március 4. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök (k) a beoltottak zöld igazolványát mutatja, miközben Sebastian Kurz osztrák kancellárral (j) és Mette Frederiksen dán miniszterelnökkel meglátogat egy edzõtermet az izraeli Modiinban 2021. március 4-én. A két európai kormányfõ az új koronavírus elleni közös oltóanyag-fejlesztésrõl tárgyalt izraeli partnerével. MTI/EPA/Jediót Ahronót pool/Avigail Uzi
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A digitális oltási igazolvány azt a célt hivatott szolgálni, hogy az utazni vágyó beoltott személyek a koronavírus-járvány idején is utazhassanak, az igazolvány ugyanis bizonyítja majd, hogy az érintett be lett-e oltva, vagy korábban igazoltan átesett-e a koronavírus-fertőzésen.

Az igazolvány a tervek szerint tartalmazni fogja azon információkat is, hogy mikor volt az oltás időpontja, valamint azt is, hogy milyen típusú oltóanyaggal lett beoltva az érintett. Amennyiben az utazni vágyót nem oltották be, akkor az igazolvány azt az információt tartalmazza, hogy mikor volt az érintett utolsó koronavírus-tesztje, annak mi lett az eredménye, valamint korábban már megfertőződött-e.

Az uniós digitális oltási igazolvány az EU valamennyi tagállamában használható lesz, ezen felül Norvégiában, Svájcban, Izlandon és Liechtensteinben is tervezik bevezetését. Az igazolvány mindenki számára ingyenes lesz, annak előállítási költségeit a tagállamok állják, amennyiben szükséges, úgy az EU finanszírozási támogatást fog nyújtani.

Az igazolványok bár digitális formában lesznek kiállítva, nem csak okostelefonon, de akár nyomtatott formában is be lehet majd mutatni, ugyanis egy QR-kóddal működik majd a rendszer. A QR-kód tartalmazza majd egy digitális aláírást, valamint a fent említett információkat, melyek a kiállító tagállam anyanyelvén és angolul is szerepelni fognak az igazolványon.

Az igazolványok érvényességi idejét a nemzeti szabályok alapján fogják meghatározni, a dokumentum használati időtartama pedig a tudományos eredményektől függ majd. Egy fontos információ azonban már bizonyos: a gyógyultsági igazolvány maximális érvényességi ideje 180 nap lesz.

Rendkívül fontos azonban, hogy a digitális oltási igazolvánnyal csak azok vehetik igénybe az utazási szolgáltatásokat, akik az Unió által engedélyezett oltóanyagok valamelyikével lettek beoltva, a tagállamok azonban dönthetnek úgy, hogy egyéb oltóanyagokkal beoltott személyeket is beengednek az országba – írja az Index.

Hóhelyzet Magyarországon: egyre több a baleset és a fennakadás

Egyre nagyobb gondot okoz a havazás az országban, sorra jelentik be a különböző baleseteket.