Komoly bajba került a lakossági hitelpiac
Amíg a babaváró kölcsön és a lakáshitelek iránti online érdeklődés nőtt, a személyi kölcsönök iránti kereslet gyengülése a mélybe rántotta a mutatót.
58,1 százalékos értéket vett fel 2021 júliusában a Bank360 Lakossági Hitelkeresleti Index, ami a főbb lakossági hiteltípusok iránti internetes érdeklődése alapján jellemzi az online hitelkereslet intenzitását. A júliusi érték közel 5 százalékpontos csökkenést jelent havi összehasonlításban, éves összevetésben pedig a 27 százalékot is meghaladja a zsugorodás.
A mutató a hazai lakosság online keresési tevékenysége, tehát a főbb keresési kulcsszavak és kifejezések keresési gyakorisága alapján havonta mutatja be a főbb lakossági hiteltípusok, azaz a lakáshitelek, a személyi kölcsönök és a babaváró hitel iránt támasztott internetes keresleti szintet. A mutató bázisa a járványhelyzet előtti hitelpiaci aktivitás, vagyis az index 2020. januári érték esetén veszi fel a 100 százalékos szintet.
A mutató három alindexből áll, melyek külön-külön mutatják be a lakáshitelek, a személyi kölcsönök és a babaváró hitel iránti érdeklődést. A lakáshitel alindex júliusban 56,7 százalékon állt, ami több mint másfél százalékos emelkedést jelent a júniusi 55 százalékos értékhez képest.
A babaváró alindex hasonló pályát írt le az elmúlt hónapban, a júliusi 61,7 százalékos érték ugyanis szintén meghaladta a júniusi 55,5 százalékos szintet.
Velük ellentétben a személyi kölcsönök iránti online kereslet egy hónap alatt majdnem a felére esett vissza, és 58,3 százalékos értéket vett fel júliusban, annak ellenére, hogy az elmúlt hónapokban már kényelmesen meghaladta a járvány előtti szintet.
A gyér online érdeklődés ugyanakkor még nem nyomta rá a bélyegét a júniusi folyósítási adatokra. A lakáshitelek kihelyezése minden eddigi rekordot megdöntött, a személyi kölcsönökből most először folyósítottak többet, mint a járvány előtti utolsó hónapban, 2020 februárjában, a babaváró folyósítása pedig idén csupán másodszor haladta meg az 50 milliárd forintot.
„A lakáshitelekért elindult roham már túlmutathat a válságból való kilábaláson, a korábbi visszaesést ugyanis már bőven kompenzálhatták a közelmúltbeli kihelyezések” – közölte Varga Zsombor, a Bank360 elemzője. Hozzátette: bár a jelenlegi számokon még nem látszik, de a csökkenő netes keresések, valamint az emelkedő kamatok is lehetséges, hogy a jövőben lassítják majd a hitelezési folyamatokat Magyarországon.