Rengeteg lakáshiteles kerülhet komoly bajba
A szakértő szerint a jelenlegi gazdasági helyzetben több háztartás is eljuthat oda, hogy képtelen lesz egyszerre fizetni a rezsit és törleszteni az adósságát is.
Romlik a változó kamatozású lakáshitelesek kilátása, ugyanis közeledik az év vége, a kamatstop letelte után pedig jelentősen megugrik majd a havi törlesztőrészletük, amely által sokan kerülhetnek nehéz helyzetbe.
Jelenleg nagyjából 330 ezer család ugyanannyit törleszt, mint tavaly ősszel, miután a jegybank augusztus végén 18 éve nem látott szintre, 11,75 százalékra emelte az alapkamatot, hogy fékezze az inflációt.
Nagy Tamás, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója szerint az átlagos 53 ezres törlesztőrészlet körülbelül 85 ezer forintra növekedhet év végétől, így egyre több hitel dőlhet be nemcsak a megugró kamatok, hanem az energiaválság hatásai következtében is.
A K&H Csoport vezérigazgatója, Guy Libot arról számolt be, hogy az idei első félévben még 13 százalékkal több hitelt folyósítottak a családoknak, mint egy évvel ezelőtt, de már most csökken az érdeklődők száma.
Bár törlesztési problémákat egyelőre nem tapasztalnak, az korántsem biztos, hogy ez a jövőben is így marad, mivel elképzelhetőnek tartja, hogy az ügyfeleknek anyagi nehézségeik lesznek, függetlenül attól, hogy élnek-e a kamatstoppal.
Fontosnak gondolja, hogy egy ilyen helyzetben az ügyfél felvegye a kapcsolatot a bankkal, hiszen a pénzintézetnek is érdeke, hogy egy olyan egyéni megoldást dolgozzanak ki, amellyel áthidalhatók az esetleges pénzügyi gondok.
A hitelfelvételi kedv visszaesése azonban nemcsak a K&H-nál tapasztalható, ugyanis a Nemzeti Bank friss kutatása szerint már júliusban 31 százalékkal kevesebb lakáskölcsönt vettek fel a magyarok, mint egy évvel korábban.
Az RTL.hu beszámolója alapján az MNB arra számít, hogy a csökkenési tendencia a későbbiekben is folytatódni fog, mert a bankok többsége a hitelfelvételek szigorítására készül a bizonytalan gazdasági kilátások miatt.