Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
369,24 Ft
Euró
395,46 Ft
Font
468,40 Ft
Bitcoin
62,027 $

Lacza: a sportolókat is ugyanúgy leteríti a vírus

Lacza Zsombor, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese az InfoRádió Aréna című műsorának vendégeként beszélt arról, hogy a koronavírus miként tud hatni a sportolókra, hiába egészséges szervezetek.

Belföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Lacza Zsombor, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese az InfoRádió Aréna című műsorának vendégeként beszélt arról, hogy a koronavírus miként tud hatni a sportolókra, hiába egészséges szervezetek.

Az InfoRádió fejtette ki azt az érdekes tendenciát, hogy míg az első hullám során sok sportoló megfertőződött, általában könnyen átvészelték, viszont nem termelődött sok ellenanyag a szervezetükben, ellenben a második hullámmal, amelynek során már edzésben lévő, magasan kondicionált sportolók is egészen súlyos megbetegedtek. Soron kívül Pride pikniket tartott David Pressman, több magyar politikus is részt vett az eseményen

Ennek vonatkozásában Lacza megjegyzi, hogy ez vizsgálat tárgyát fogja képezni a jövőben, és láthatók éles különbségek a két hullám között: míg az első hullám alatt 11% volt az átfertőzöttség, és 29 sportolóból egy szervezetében találtak ellenanyagot, míg a mostani hullám esetében már nagyon sokukban van ellenanyag, amellett, hogy sokuknak tünetei is vannak.

Lacza szerint ez elsősorban a sportolói életmódnak köszönhető, ami kockázatos, mivel a sportolók folyamatosan utaznak, olyan emberekkel találkoznak, akik szintén utaznak és közeli kontaktusban vannak egymással, egymás nyakába borulnak és közös öltözőt használnak. A rektorhelyettes úgy véli, természetes, hogy átadják egymásnak a cseppfertőzést.

Arra is kitért, hogy annak ellenére, hogy nagyon edzettek vagyunk, nem igaz az, hogy ezért nem fog ki rajtunk a vírus, bizony a sportolókat is ugyanúgy megüti, sőt vannak olyan problémák, amelyek a sportolókat jobban érintik, mint a hírtelen szívhalál, amelynek gyakoriságát a koronavírus-fertőzés növeli. Ennek kapcsán egy esetet is elmesélt:

„A Testnevelési Egyetem egyik hallgatója, aki amúgy világbajnok birkózó volt, átesett a koronavírus-fertőzésen, semmilyen panaszt nem érzett magán, de összeesett, és hirtelen szívhalálban meghalt néhány héttel az után, hogy elvileg meggyógyult. Most azokat a sportolókat újravizsgáljuk speciális sportkardiológiai módszerekkel, akik átestek Covidon, hogy kiszűrjük közülük azokat, akik veszélyeztetettebbek”

Azt is nehéz belőni, hogy egy sportolónak például mekkora kiesést okozhat egy koronavírus-fertőzést, mivel egyeseket akár hónapokra leterít, hosszantartó szövődményekkel, míg mások mint egy náthát, úgy rántják le magukról. Ugyan dolgoznak ezen, hogy meggyorsítsák a sportolók visszatérését, ez ennél komplikáltabb.

Lacza végezetül azt is megemlítette, hogy Magyarországon és a világban is elsősorban a csapatsportágaknál fordul elő a fertőzés, mivel ha bekerül a közösségbe egy fertőző, akkor a vírus „nagyon hamar végigszalad az egész csapaton”, míg az egyéni sportolók jellemzően versenyen kapják el a fertőzést, akár szuperfertőző útján.

Hiperszonikus rakétát lőhetett ki Észak-Korea

Egyre több információ jelenik meg az észak-koreai rakétakilövésről, amit szerdán hajtott végre Észak-Korea.