Kutatók apró emberi májat hoztak létre, ami működőképesnek bizonyult
A tudósok egy teljesen funkcionáló szervet alkottak meg mindössze egyetlen emberi sejt genetikai adatait felhasználva.
A tudósok egy teljesen funkcionáló szervet alkottak meg mindössze egyetlen emberi sejt genetikai adatait felhasználva.
Kétségkívül transzplantációval nagyon sok ember életét meg lehetne menteni – elég csak arra a hosszú várólistára gondolni, amelyen a vesebetegektől kezdve a légzőszervi elváltozásokban szenvedő páciensekig szinte mindenki megtalálható.
A legújabb tanulmányban részt vevő orvosok most korszakalkotó módon apró májsejteket tenyésztettek ki emberi bőrsejtekből.
A bőrsejteket először őssejtekké változtatták, később egy állványként működő hosszú tűre applikálták őket, ahol májjá alakultak. Ezután a tudósok a miniatűr szerveket öt patkány szervezetébe ültették be és tüzetesen vizsgálták a reakciójukat.
A májak még a négy nappal későbbi boncolás során is működőképesnek bizonyultak, bár mindegyik patkánynál vérkeringési zavarok léptek fel.
Igaz, hogy a patkányokon végzett négy napig tartó kísérlet nem ér fel egyetlen humán teszteléssel sem, azonban a kutatás mögött álló szakemberek úgy gondolják, egy napon sikerülhet majd embereken is elvégezni egy hasonló beavatkozást, így a jövőben jelentősen lecsökkenthetik a transzplantációk várólistáit.
A Pittsburghi Egyetem professzora, Alejandro Soto-Gutiérrez szerint egy rendkívül fontos lépést tettek afelé, hogy bebizonyítsák, lehetséges mesterséges körülmények között emberi szerveket növeszteni.
A kutató hozzátette, hogy a 100%-ban működőképes laboratóriumban előállított szervektől még évtizedekre vagyunk.
A minimájhoz hasonló kitenyésztett szöveteket azonban potenciálisan alkalmazhatnák olyan betegek esetében, akik transzplantációra várnak és akiket életben kellene tartani, amíg meg nem kapják a nagyobb méretű szerveket.
Kapcsolódó hír: