Kutatás: a Földön általunk ismert élet nem alakulhatott ki a Vénuszon
Egy új tanulmány szerint a bolygó belseje száraz, ami arra utal, hogy nem rendelkezett folyékony vízzel teli óceánokkal, amelyeket hagyományosan az élet kialakulásához szükségesnek tartanak.
Egy új kutatás arra világít rá, miszerint a feltételezések ellenére valószínűleg soha nem voltak adottak a feltételek, hogy a Vénusz felszínén az általunk ismert élet alakulhasson ki – a Cambridge-i Egyetem kutatói a Vénusz légkörének elemzése alapján jutottak erre a következtetésre. Tereza Constantinou, a tanulmány vezető szerzője kiemelte: bár nem zárható ki teljesen az élet minden formájának, a Földön általunk ismert élet nem alakulhatott ki a bolygón. Érdemes megjegyezni: a tudósok régóta vitatkoznak arról, hogy a Vénusz valaha lakható volt-e.
Egyesek szerint a bolygó egykor hasonlított a Földhöz, csak egy korábbi korszakában az atmoszférájában elszabadult üvegházhatás felforrósította és kiszárította. Más kutatók viszont azon a véleményen vannak, hogy a bolygón mindig is a jelenlegihez hasonló, barátságtalan állapotok uralkodtak. Constantinou szerint a Vénusz kialakulásának korai szakaszában a bolygót hatalmas magmatenger borította. Ha a felszínen gyors lehűlés ment volna végbe, lehetőség lett volna arra, hogy vízóceánok alakuljanak ki a bolygó egy korábbi életszakaszában.
Ennek következtében a felszín alatti magmában is víz lenne jelen, kristályosodott formában, amelyek a gyakori vulkánkitörések során a felszínre törnének. „Ha megnézzük a földi vulkánkitörésekről készült fotókat, akkor láthatjuk, hogy nagy, gomolygó felhők törnek elő. Ennek nagy része víz” – fogalmazott a kutató. A Nature Astronomy folyóiratban megjelent tanulmány szerint azonban a Vénusz légkörének elemzéséből kiderül, hogy az égitesten végbemenő vulkánkitörések „szárazak”, azaz vízmentesek, amely arra utal, hogy a bolygó belsejében sincs jelen a víz – magyarázzák a beszámolóban.
Ez az eredmény ellentmond annak az elképzelésnek, hogy a Vénusznak valaha vízzel teli felszíni óceánjai és lakható éghajlata lett volna – írja a Portfolio a The Guardian-re hivatkozva. A kutatók következtetéseit hamarosan pontosabb mérésekkel is tesztelhetik: a NASA még ebben az évtizedben elindíthatja a DaVinci missziót, amelynek keretében a Vénusz légkörén át egy szondát juttatnak majd az égitest felszínére. A szakemberek hangsúlyozzák: mindez segíthet a csillagászoknak a Naprendszeren kívüli lakható bolygók keresésében is.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy csillagászok magyarázatot találtak egy ritka kozmikus jelenségre. A szakemberek szerint ez az első ilyen jellegű megfigyelés, ami új betekintést nyújthat a fekete lyukak viselkedésébe és a galaxisok fejlődésébe. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy vízre utaló nyomokra bukkantak a Marsról származó meteorittöredékekben: ausztrál tudósok olyan bizonyítékot találtak, miszerint a Mars nagy valószínűséggel lakható lehetett.