Tudósok megfejtették a bálnák énekének rejtélyét
Azt is feltárták, hogy az ember által keltett óceáni zajok miért olyan pusztítóak az állatokra nézve.
A Nature folyóiratban megjelent kutatás szerint a tudósoknak sikerült megállapítaniuk, hogy az óceán legnagyobb bálnái hogyan produkálják kísérteties és összetett éneküket – írja az Euronews a BBC nyomán. Kifejtik: a púpos bálnák és más fajok testében egy speciális szerv, egy úgynevezett „hangdoboz” alakult ki, amely lehetővé teszi számukra, hogy a víz alatt adjanak ki erős, nagy távolságból hallható hangokat.
A szakértők szerint ez az anatómiai felépítés lehetővé teszi az állatok számára, hogy a levegő újraforgatásával énekeljenek, miközben megakadályozza a víz belélegzését – derül ki a cikkből. A kutatók ezeket a hangdobozokat távolították el három partra vetődött, különböző fajtájú bálnatetemből, majd levegőt fújtak át a hatalmas szerveken, hogy előidézzék a hangot. A számítógépes modellek elemzése után pedig arra a következtetésre jutottak:
A bálnák éneke egy szűk frekvenciára korlátozódik, amely átfedésben van a hajók által keltett zajjal. Ennek kapcsán a kutatás vezetője és a Dél-Dániai Egyetem professzora, Coen Elemans kiemelte, a hang elengedhetetlen a bálnák túléléséhez, mert csak ezzel találnak egymásra, hogy azután párosodjanak az óceánban. A hajók zaja azonban zavarja a kommunikációjukat, ugyanakkor a tudósok szerint az állatok más módon nem tudnak kommunikálni egymással.
Nem képesek például magasabban énekelni, hogy elkerüljék az óceánban keltett zaj frekvenciáját. Mindemellett a tanulmány azt is bemutatja, hogy az óceáni zaj hogyan akadályozza meg a bálnákat a nagy távolságú kommunikációban. Ez a tudás pedig létfontosságú lehet a púpos bálnák, kék bálnák és más veszélyeztetett tengeri óriások megőrzéséhez. „Ezek a legrejtélyesebb állatok, amelyek valaha léteztek a bolygón” – jegyezte meg Elemans.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy a tudósok rájöhettek, miért támadnak hajókat a gyilkos bálnák: állításuk szerint így akarnak revansot venni egy korábbi trauma miatt. Ez a viselkedés a matriarchájuktól (vezető nőstény a közösségben) eredhet, aki megtanította a többi példánynak, hogyan kell a hajókat megrongálni. De azt is megírtuk, hogy új viselkedésformát figyeltek meg a kardszárnyú delfineknél: több olyan eset is történt, hogy halászhajók hálóiban estek csapdába, s nem mindegyikük élte túl.