Különös, medúzához hasonlító égi jelenséget kaptak lencsevégre
A viharvadászok főként tornádók és hurrikánok megfigyelésére specializálódtak, egyesek azonban szerencsésnek mondhatják magukat, hiszen nemrég felettébb ritka eseményeket is rögzíthettek.
A viharvadászok főként tornádók és hurrikánok megfigyelésére specializálódtak, egyesek azonban szerencsésnek mondhatják magukat, hiszen nemrég felettébb ritka eseményeket is rögzíthettek.
A hatalmas, medúzák csápjaira emlékeztető, vörösen izzó égi tünemény általában akkor alakulhat ki, amikor egy vihar intenzitása hirtelen csökkenni kezd. Sokszor annyira gyorsan villannak fel az égbolton, majd homályosodnak el teljesen, hogy szinte hallucinációnak tűnnek a szemtanúk számára.
A medúza-villanások nagyjából egytized másodpercig tartanak csupán, ezért a detektálásuk igencsak körülményes feladat. Az Alaszkai Egyetem fizikus professzora, Davis Sentman „medúza-tündérként” keresztelte el a jelenséget, mivel alakjuk és tulajdonságuk a mesebeli lényeket juttathatja a laikusok eszébe.
A gyönyörű fényképet Stephen Hummel, a McDonald Obszervatórium kutatója lőtte a texasi Mount Locke hegyről még július 2-án. A tündérek a medúza-formán kívül néha függőleges, répaszerű, narancssárga oszlopokként bukkanhatnak fel, amit maga Hummel is tudott, ezért gondolta úgy, érdemes lenne az egyik felhőmentes éjszakán a kamerájához nyúlni, és esetlegesen lencsevégre kapni az objektumokat.
A környéken akkortájt éppen egy heves vihar tombolt, ezért nem is habozott a szakember, azonnal elkezdte felvenni nagyjából négy és fél órán át az égboltot, a felvételek alapos tanulmányozása után pedig nagy meglepetésére kirajzolódtak a vörös medúza-tündérek körvonalai.
Ezek az objektumok körülbelül 50 kilométer hosszúak és 50 kilométer szélesek lehetnek, ezért sokszor még 500 kilométeres távolságból is látni lehet őket. Heves villámlások hatására pozitív töltésű részecskék kerülnek a levegőbe, ezek kisülésekor jönnek létre a szenzációs pirosas tündérek.
A mennydörgésekkel ellentétben az égi medúzák a Föld felszínétől jóval távolabb alakulnak ki, ezért gyakran még a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén tartózkodó asztronauták is képesek őket észlelni.
Vöröses színüket a bolygónk atmoszférájában található nitrogénnek köszönheti, mivel elektromosság következtében a gáz magas koncentrációban pirosas fénnyel izzik.
Ne hagyd ki: