A jelenlegi helyzetben már biztosan nem lesz olcsóbb a külföldi nyaralás a hazainál
A szállodák beszámolói szerint nem rossz, ám mégis várakozásokon aluli eddig a nyári szezon, miközben a költségemelkedés továbbra sem állt meg, illetve azt sem tudni, hol a vége.
A Magyar Turisztikai Ügynökség közlése alapján júniusban 4 millió vendégéjszakát rögzítettek a hazai szállásadók, amely 50 százalékkal túlszárnyalta a tavalyi adatokat, a legnépszerűbb helyszínek pedig Budapesthez és a balatoni térséghez köthetők.
Emellett a Mátra-Bükk, Debrecen és térsége, Budapest környéke és Bük-Sárvár is keresett volt, az idei év első 6 hónapját tekintve pedig ez a szám 15,5 millió vendégéjszakát jelentett, amely mindössze 9 százalékkal maradt el a rekordévnek számító 2019 első félévének eredményeitől.
Külföldről Németországból, Csehországból, Romániából, Ausztriából, az Egyesült Királyságból, Szlovákiából és Lengyelországból érkeztek a legtöbben, majd Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének tiszteletbeli elnöke elmondta, ettől azért jobb első nyári hónapra számítottak.
Véleménye szerint sem az előfoglalások, sem a május nem volt olyan, mint amiben reménykedtek, ennek hátterében pedig az állhat, hogy az elmúlt két év koronavírus-járvánnyal terhelt időszaka után többen külföldre mentek pihenni.
Elmagyarázta, sokakat eltántoríthatott az a hír, hogy szinte mindenhol 100 ezer forint egy vendégéjszaka, a lángosért pedig 2000 forintot is elkérnek, azonban kijelentette, mindez egyáltalán nem igaz – írta a Portfolio.
Flesch Tamás hozzátette, jelenleg abban bíznak, hogy a devizaárfolyamokat figyelő külföldiek ráéreznek majd, hogy a gyengülő forint miatt olcsóbb lehet hazánkban nyaralni, mint máshol, miközben a szállásadóknak továbbra is gondot okoznak az egyre drasztikusabban emelkedő költségek.
Kiemelte, az áram háromszor annyiba kerül, mint tavaly, azonban a második félévben újabb 20 százalékkal fog drágulni, illetve a nyersanyagárak is naponta emelkednek, az alkalmazottak pedig minden héten felkeresik a munkaadójukat, hogy fizetésemelést kérjenek a magas infláció miatt.
Úgy gondolja, ezeket a költségeket rendkívül nehéz lesz kitermelni, legfőképp a folyamatosan változó körülmények miatt, ennek ellenére erősen bíznak benne, hogy júliusban és augusztusban kedvezőbb helyzetbe kerülnek és jóval több foglalásuk lesz.