Közel 20%-ot zsugorodtak a gleccserek az Alpokban
Egy új kutatás újabb bizonyítékkal támasztotta alá az ember okozta klímaváltozás súlyosságát, miszerint az évezredforduló óta hozzávetőlegesen 17%-ot csökkent a jég mérete az Alpokban.
Egy új kutatás újabb bizonyítékkal támasztotta alá az ember okozta klímaváltozás súlyosságát, miszerint az ezredforduló óta hozzávetőlegesen 17%-ot csökkent a jég mérete az Alpokban.
Nincsenek egyszerű helyzetben mostanság az országok, egyrészt a koronavírus okozta közegészségügyi és gazdasági válság megoldásán, vagy annak hatásainak minimalizálásán kell dolgozniuk, másrészt egy átfogó tervet kell most már égetően készíteniük, amivel lassítani lehet a globális felmelegedést és annak pusztító effektusait.
Egy új tanulmány szerint, amit az Erlangen-Nürnbergi Friedrich-Alexander-Egyetem készített műholdas képek alapján, az alpesi jégsapka méretében körülbelül 22 köbkilométernyi csökkenés tapasztalható, aminek a legnagyobb elszenvedőjének Svájc tűnik.
A kutatók elmondása szerint már a legmagasabban fekvő régiókban is megfigyelhető az olvadás, és ez a trend látszólag megállíthatatlanul folyatódik. Példának az UNESCO Világörökség részét képző Nagy Aletsch-gleccsert hozták fel, ami az Alpok legnagyobb jégmezője, és amelynek mérete mindössze egy év leforgása alatt legalább 5 métert csökkent.
Az Európai Unió prioritásai között szerepel a klímaváltozással szemben való fellépés, terveik szerint legkésőbb a század közepére az első olyan kontinenssé válnának, amely nem szennyezi a környezetet. Mint azt ők maguk is tudják, ha nem sikerül időben fellépni, az nem csak környezeti, hanem társadalmi katasztrófába is fullaszthatja a kontinenst, és talán az egész bolygót is.