Koronavírus – néhány fontos információ a gyerekek oltásáról
Habár már elkezdték a 12 év alatti fiatalkorúak vakcinációjával kapcsolatos klinikai teszteket, egyelőre még nem kaphattunk tisztább képet arról, pontosan hogyan nézhet ki a gyermekek oltási folyamata.
A gyerekek esetében ritka a súlyos megbetegedések előfordulása, a halálozás pedig még ennél is jóval ritkább, csupán sokszervi gyulladás alakulhat ki, ami azonban minimális százalékarányban bukkanhat fel az érintett fiataloknál.
Az mRNS-vakcinák nemcsak a megbetegedést, hanem a megfertőződés esélyét is csökkentik, ezért ha a gyerekek be vannak oltva, azzal a társadalom nyájimmunitására is komoly hatással lehetnek – írta az Infostart hírportál.
A tesztek során az önkéntes gyerekek egy csoportja különböző dózisú védőoltásokat kap meg, míg az eltérő életkorú fiatalok egyik fele vakcinában, a másik hatástalan placebóban részesül. A részvételről egyébként a szülők dönthettek, de ha nagyobb gyerekről volt szó, ahhoz saját beleegyezést kértek.
Minden esetben megfigyelték, hogy a fiatal szervezet erősebb immunválasszal reagál a koronavírus fertőző részecskéire. A korai eredmények alapján a 12-15 év közöttiek magasabb antitestszinttel reagáltak a kórokozóra, mint a 16-25 év közöttiek, továbbá a tünetek sem bizonyultak annyira súlyosnak, mint például felnőtteknél.
A gyerekek tesztjei néhány ezer fővel zajlanak, esetükben kevés lehet a tünetes beteg ahhoz, hogy ezt a módszert alkalmazzák, így inkább a biomarkereket vizsgálják. Ha az immunválasz ugyanolyan erősnek bizonyul. mint felnőttekben, akkor hatékonynak tekintik a vakcinát.
A felnőttekkel végzett tesztekben fontos kérdés volt, hogy az oltás nem erősíti-e fel a betegséget, ha mégis elkapja azt az oltott személy, a kísérletek ezzel kapcsolatosan megnyugtatón zárultak, de a gyerekeknél is figyelni kell erre, illetve arra is, hogy a sokszervi gyulladáshoz hasonló immunreakció ne alakuljon ki – olvasható a lap elemzésében.