Koronavírus – felgyorsulhat a szegényebb országok vakcina-utánpótlása
Az ENSZ pénteki ülésén támogatta a libanoni kezdeményezést, mely szerint a gazdagabb országoknak meg kell osztaniuk a felhalmozott vakcinákat a szegényebb sorsú államokkal.
A 193 tagállamot magába foglaló Egyesült Nemzetek Szervezete Közgyűlése politikai deklarációjában arról írtak, hogy idén legalább 180 ország részesülhet koronavírus elleni védőoltásokból – számolt be róla a The National News hírportál.
Bejrút ENSZ-nagykövete, Amal Mudallali elmondta, az 5 milliós lélekszámú Libanonban kevesebb mint 55 ezer állampolgár kapta csupán meg a covid elleni vakcinát, ami hátráltatta a járvány terjedésének megfékezésével kapcsolatos igyekezeteket.
„Az országok többsége még mindig a vakcina-szállítmányokra vár, a helyzet pedig sokkal súlyosabb az egyre növekvő esetszámokkal, és azzal, hogy gyakran egyetlen dózist kapnak a szükséges kettő helyett.”
A biotechnológiai cégek gyáraiból kikerült vakcinák közel 56 százaléka gazdag, fejlett országok kezébe került, míg csupán 0,1 százalékukat szállították el a világ 29 legszegényebb államába.
Ghána és Elefántcsontpart elsőként részesülhetett a WHO Covax programja jóvoltából nagyobb mennyiségű oltóanyag-szállítmányban. Az Egészségügyi Világszervezet mindezidáig 31 millió adag vakcinát juttatott el a rászoruló országokba, ami viszont korántsem kiemelkedő eredmény.
A kezdeményezés apropóján 2021 végéig 2 milliárd védőoltással segíthetik meg a szegényebb sorsú államokat, ám egyelőre úgy tűnik, a cél nem fog tudni megvalósulni, mivel komoly pénzügyi problémák léptek fel, mivel kevés a támogató.