Elutasította a koronavírus eredetére vonatkozó újabb vizsgálat lehetőségét Kína
Kína pénteken elutasította az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felhívását a SARS-CoV-2 eredetére vonatkozó új vizsgálat elvégzésére, mondván, az ország inkább „tudományos” erőfeszítéseket támogatja a “politikai” alapúak helyett a vírus eredetének megállapítására.
Pekingre egyre nagyobb nyomás helyeződik a koronavírus-járvány eredetének új vizsgálatára. A járvány kirobbanása óta eddig több mint négymillió ember vesztette életét koronavírus okozta megbetegedés következtében világszerte, és a vírus megbénította az egyes országok gazdaságát.
A WHO nemzetközi szakértői csoportja 2021 januárjában érkezett meg Vuhanba, ahol a kínai kutatókkal együttműködve jelentést készítettek a koronavírus-járvány első szakaszairól, bár azt nem sikerült megállapítaniuk, honnan ered a SARS-CoV-2. A WHO ezért csütörtökön a nyersadatok megosztására kérte Kínát az első azonosított Covid-19 esetekkel kapcsolatban, hogy a vizsgálat újra elindulhasson.
Kína azonban önmagát ismételve közölte, hogy az első vizsgálat elegendő volt az álláspontja szerint, és a további felhívásokat és kéréseket politikai motiváció hagyja, nam tudományos igények – írja a Yahoo! News hírügynökségekre hivatkozva.
Az eredeti jelentés szerint a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a denevérekről az emberekre egy köztes közvetítő állaton keresztül “ugrott” a vírus, és a vuhani laborszökevény-teória “rendkívül valószínűtlen.”
„A WHO és Kína közös jelentésének következtetéseit és ajánlásait a nemzetközi közösség és a tudományos közösség elismerte. A jövőbeni globális nyomonkövetési munkát e jelentés alapján kell és lehet tovább végezni, ahelyett, hogy új vizsgálatot kezdenénk” – jelentette ki Kína külügyminiszter-helyettese.