Koronavírus – 2,4-szer nagyobb az elhalálozás kockázata a férfiaknál
A COVID-19 kórokozója eddig meglepő módon az erősebbik nem képviselőinél okoz súlyosabb komplikációkat.
Általánosságban elmondhatjuk, hogy a nők sokkal inkább vannak kitéve a különböző fertőzéseknek a férfiakhoz képest. Néhány dél-afrikai országban például a fiatalabb nők nyolcszor nagyobb eséllyel kaphatják el a HIV vírust, mint az azonos korcsoportba tartozó férfiak, amelynek legfőképpen kulturális, nem pedig biológiai alapjai vannak, a Sars-CoV-2-vel azonban nem ez a helyzet.
A Frontiers in Public Health tudományos lapban megjelent kutatás szerint a férfiak kortól függetlenül 2,4-szer hamarabb kaphatják el a veszélyes koronavírust. Az idősebbek és a krónikus betegségben szenvedők kockázati arányszáma még ennél is jóval magasabb értékeket mutathat.
A Frontiers elemzői 43 vuhani kórházi esetről, az első 37 halottról, 1 019 kínai túlélőről és 524 SARS-szal azonosított betegről szóló információkat vettek alapul.
Az analízis során a férfiaknál emelkedett kreatininszint, fehérvérsejtszint és neutrofil granulocitaszám jelentkezett, amelyek meglévő vesebetegségre és gyulladásokra utalhatnak. A 43 páciens 30,2%-a enyhe, 32,6%-a súlyos, 37,2%-a pedig kritikus tüdőgyulladás tüneteit produkálta.
A 37 első koronavírus-áldozat 70,3%-a férfi volt, 29,7%-a nő, mindemellett 64,9%-uknál meglévő komoly betegséget diagnosztizáltak. A páciensek 83,8%-a 65 év feletti volt, a túlélők csoportjában ugyanez az érték még magasabb értékeket vett fel.
A statisztikai mutatók alapján egyértelműen kimutatták, hogy a kor és a meghúzódó kórokok mellett a nem is komoly tényező a fertőzöttségre való hajlam szempontjából.
A PLOS Pathogens vizsgálatsorozatában 168 páciens adatait elemezték a vuhani Tongcsi Kórházból és rájöttek, hogy a 86 férfi beteg közül 11-en hunytak el, miközben 65-öt hazaengedtek a klinikáról, mindeközben a 82 nőből csupán 6-an haltak meg és 71-en felgyógyultak. 51 páciensnek volt meglévő betegsége, a kórházból való eltávozás mediánja a férfiaknál 9 nap, a nőknél pedig 7 nap volt.
Az elemzések bizonyították azt is, hogy a 80 év feletti férfiak számítanak a legvédtelenebbnek a koronavírussal szemben, mivel a korukon kívül több alapbetegséggel is rendelkezhetnek.
A kórokozóra adott immunválaszok szintén eltéréseket mutatnak. A gének aktivitása és a hormonális működés egyaránt különböznek a férfiaknál és a nőknél, a legutóbbi kutatások pedig azt támasztották alá, hogy a gyengébbik nem ezen a téren szintén jobban áll.
Közben komoly összegek gyűltek össze a COVID-19 elleni védőoltás előállításának elősegítésére: