Egyértelműen a klímaváltozás okolható az Ida hurrikán pusztításáért
Az óriási ciklon vasárnap érte el az Egyesült Államokat, New Orleans környékén áramkimaradások voltak, egy ember pedig életét vesztette a heves szélviharban.
Klímakutatók egyöntetű véleménye szerint a hurrikánok gyakorisága a 21. században korántsem meglepő, hiszen a globális felmelegedés táplálta jelenség egyre erősödő tendenciát mutat.
Az MIT atmoszférakutatója, Kerry Emanuel a The Washington Postnak adott nyilatkozatában kiemelte, pontosan ilyen drámai időjárásra számíthatunk a jövőben, mivel az éghajlatváltozás következtében a bolygó egyre forróbbá válik, így a hurrikánok frekventáltabban kialakulhatnak.
A Mexikói-öböl az elmúlt években rendkívüli módon felhevült, ami főként a légkörbe kerülő üvegházhatású gázok miatt történhetett meg, ami kétséget kizáróan az emberi káros tevékenység, a széndioxid-emisszió negatív velejárója.
A hurrikánok lényegében felszívják magukba a nedvességet és a forróságot, majd hatalmas ciklonként a szárazföld felé veszik az irányt – minél melegebb van, annál több vizet képesek magukban tartani.
Az Ida azért veszélyesebb a többi viharnál, mivel a tengervíz felmelegedését okozta, amellyel egy ördögi kör alakult ki, a hurrikán tovább erősödhetett, miközben az utánpótlás folyamatosan érkezett az óceán felől.
A meteorológusok is egyre tanácstalanabbak, hiszen a legtöbb esetben nehéz előrejósolni a lokális jellegű hurikánok létrejöttét, az pedig szinte lehetetlen feladat, hogy prognózis révén megmondják, mely viharok nőhetnek az Idához hasonló erejűvé.