A klímaváltozás az előrejelzések rendszerét is felborította, egyre megbízhatatlanabbak a prognózisok
Az ördög a részletekben rejlik, azok felfedezése azonban a jelenlegi technológiai szinten lehetetlen.
Öt évtizede dolgoznak a tudósok azon, hogy előrejelzéseket készítsenek a Föld klímájának változásáról, a feladat azonban egyre nehezebbé válik a globális klímaváltozás gyorsulásával, mivel a pontos és helyspecifikus hatások előrejelzése továbbra is korlátozott.
A jelenlegi klímamodellek ugyan képesek ábrázolni a globális trendeket, például a hőmérséklet emelkedését vagy a sarki jégtakarók olvadását, és rendkívül hasznosak voltak abban, hogy megértsük a klímaváltozás általános irányvonalát és annak lehetséges következményeit.
Azonban amikor konkrét, helyi hatásokról van szó, mint például egy adott város hőhullámának valószínűségéről vagy egy adott régió aszályveszélyéről, a modellek nem feltétlenül képesek megbízható előrejelzéseket adni.
Mindez annak köszönhető, hogy a globális éghajlati rendszerek rendkívül bonyolultak. A részletek sosem voltak még ennyire fontosak, a hőingadozások pedig időnként extrém módon ellentmondanak a prognózisoknak.
Ez jól hangsúlyozza a Föld éghajlatának modellezésével kapcsolatos kihívásokat. A pontos előrejelzésekhez olyan modellekre van szükség, amelyek sokkal finomabb skálákon dolgoznak, ehhez pedig olyan számítási kapacitás szükséges, amely jelenleg még nem áll rendelkezésre. Ha meg akarjuk jósolni a Föld jövőbeli éghajlatát, akkor meg kell találnunk a módját annak, hogy áthidaljuk ezeket az akadályokat – írja a BGR.