Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Kiszivárgott Putyin békeajánlata, a NATO is a terv része

Kiszivárgott Putyin békeajánlata, a NATO is a terv része

Kiszivárgott Putyin békeajánlata, a NATO is a terv része
Vlagyimir Putyin orosz elnök diákokkal és tanárokkal találkozika a Szíriusz Speciális Zenei Középiskolában, a Szocsi melletti Szíriusz Tudományos és Mûvészeti Parkban, miután telefonon beszélt Donald Trump amerikai elnökkel 2025. május 19-én. MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Vjacseszlav Prokofjev

Kiszivárgott az orosz elnök békeajánlata, mely igen kemény feltételeket tartalmaz Ukrajnával szemben.

Vlagyimir Putyin orosz elnök készen áll a béketárgyalásokra Ukrajnával, de szigorú feltételekhez köti a háború lezárását – derült ki három, az ügyet ismerő orosz forrás nyilatkozatából. A követelések közé tartozik a NATO keleti bővítésének leállítása, a szankciók feloldása és Ukrajna semlegességének rögzítése.

A Reuters exkluzív értesülései szerint Putyin a közelmúltban több mint két órás megbeszélést folytatott Donald Trump korábbi amerikai elnökkel, akivel egy lehetséges memorandumról tárgyaltak, mely tartalmazná a tűzszünet és a béke megkötésének főbb kereteit. Ugyan Oroszország jelenleg is dolgozik ennek saját változatán, annak finomításán, nem tudni, mennyi időbe telik a dokumentum véglegesítése, aminek kapcsán legutóbb Trump egyik kulcsembere mondott pár gondolatot.

Az ukrán és európai vezetők eközben azzal vádolják Moszkvát, hogy időhúzásra játszanak, addig csapataik előrenyomulnak Kelet-Ukrajnában. Egy, a Kreml vízióit jól ismerő magas rangú forrás szerint „Putyin hajlandó békét kötni, de nem bármi áron.”

A NATO is a terv része

A három orosz forrás beszélt arról, hogy Putyin legfontosabb követelése, hogy a nyugati nagyhatalmak írásban vállalják: nem bővítik tovább kelet felé a NATO-t, azaz nem csatlakozhat a szövetséghez sem Ukrajna, sem Grúzia, sem Moldova, egyetlen korábbi szovjet köztársaság sem. Emellett Moszkva elvárja a nyugati szankciók egy részének feloldását, a befagyasztott orosz állami vagyonokról való megállapodást, valamint az orosz ajkú ukrán állampolgárok védelmét is.

A Reuters azt írja, az egyik forrás szerint, ha Putyin úgy ítéli meg, hogy nem tudja elérni céljait tárgyalások útján, akkor a katonai sikereken keresztül akarja megmutatni Ukrajnának és Európának, hogy „a holnapi béke még fájdalmasabb lehet.” Egyúttal hozzátette: ha taktikai lehetőséget lát, tovább fog nyomulni Ukrajna területén.

A Kreml egyelőre nem kommentálta a hírt, de korábban többször is hangsúlyozta, békemegállapodásnak a konfliktus „gyökereit” is kezelnie kell, ami orosz értelmezés szerint a NATO-bővítést és a Nyugat ukrajnai szerepvállalását jelenti. Kijev elutasítja, hogy Oroszország beleszólhasson Ukrajna NATO-csatlakozási törekvéseibe, és határozott biztonsági garanciákat kér a Nyugattól egy újabb orosz támadás megelőzése érdekében.

A NATO ragaszkodik a nyitott ajtók politikájához, vagyis szerintük minden államnak joga van csatlakozni a szövetséghez, ha megfelel a feltételeknek, így Ukrajnának is, amihez egyhangú jóváhagyás szükséges. Magyarország többször is hangsúlyozta, nem fognak hozzájárulni ehhez.

A második orosz forrás szerint Putyin már kevésbé hajlik kompromisszumra a területi kérdésekben, és ragaszkodik ahhoz, hogy Oroszország birtokolja a négy kelet-ukrajnai régiót, melyet hivatalosan is magához csatolt. „Putyin megszilárdította álláspontját a területi kérdésben” – mondta a forrás..