Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kísérlet: az MI jobban teljesített az egyetemi vizsgákon, mint a valódi diákok

Újabb aggasztó fordulatot vett a mesterséges intelligencia térnyerése az oktatásban.

...svg content...Fotó: Unsplash
Technológia
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Egy nemrégiben végzett kísérletben a ChatGPT által generált válaszok jobban teljesítettek az egyetemi vizsgákon, mint a valódi hallgatók megoldásai. A Plos One folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kutatást a Reading Egyetem kutatói végezték, akik 33 fiktív diákot hoztak létre, majd velük az egyetem pszichológiai alapképzésének modulzáró tesztjeit íratták meg. Hozzáteszik: a fiktív hallgatók válaszait teljes egészében az OpenAI által fejlesztett ChatGPT chatbot generálta.

A mesterséges intelligencia által megválaszolt teszteket ezután a valódi hallgatók dolgozataival együtt nyújtották be, a javító tanárok tudta nélkül. Végül kiderült, hogy a mesterséges intelligencia átlagosan fél osztályzattal jobbat szerzett, mint az egyetemi diákok, s az MI által írt esszék 94%-a nem keltett gyanút a vizsgáztatókban. Ez pedig azt jelenti, hogy a diákok észrevétlenül csalhattak volna a mesterséges intelligencia segítségével – írja a Portfolio a BBC-re hivatkozva. Soron kívül Európa Tanács: rendszeresen bántalmazzák a fogvatartottakat a tiszalöki börtönben

Peter Scarfe és Etienne Roesch egyetemi docensek kifejtették: az első- és másodéves modulzárókon az MI által generált válaszok jobbak voltak, mint a valódi hallgatóké, azonban a harmadévesek tesztjén már fordult a kocka: ott az emberek teljesítettek jobban. A kutatók szerint mindez arra utal, hogy a mesterséges intelligencia a jelenlegi fejlettségén még nem tud megbirkózni a magasabb szintű pszichológiához szükséges absztrakt gondolkodással.

Az akadémikusok mindemellett úgy látják, sürgős lépésekre van szükség, hogy megelőzzék az MI segítségével elkövetett csalásokat. A Glasgow-i Egyetemen például nemrégiben vezették be újra a személyes vizsgákat – teszik hozzá a cikkben. Korábban egyébként azt is megírtuk, hogy saját magát segít lebuktatni a mesterséges intelligencia: tűz ellen tűzzel kell harcolni – a deepfake 98 százalékát sikerült kiszűrni.

Míg ebben a cikkben arról számoltunk be, hogy pénzügyi bizonytalansággal és magas stressz-szinttel küzdenek a fiatal dolgozók. A Deloitte 2024-es Global Gen Z and Millennial 44 országban, közel 23 ezer válaszadó bevonásával készült felmérése betekintést nyújt abba, miként boldogulnak az Y és Z generáció tagjai a mai, gyorsan változó világban, illetve miként próbálják megőrizni értékeiket a munkahelyi és társadalmi környezetben.