Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Kínai hackerek férhettek hozzá érzékeny európai külügyi levelezésekhez

Kínai hackerek férhettek hozzá érzékeny európai külügyi levelezésekhez

Kínai hackerek férhettek hozzá érzékeny európai külügyi levelezésekhez
Unsplash/zibik

Csehország szerint Kína állt a külügyminisztériuma elleni kibertámadás mögött, az EU és a NATO elítélte az esetet.

Jan Lipavsky cseh külügyminiszter szerdán közölte, hogy országa Kínát tartja felelősnek azokért a kibertámadásokért, amelyek célba vették a prágai külügyminisztérium kommunikációs hálózatát. Az információt X-en tette közzé, hozzátéve, hogy emiatt a külügyi tárca bekérette Kína csehországi nagykövetét, valamint biztonságosabb kommunikációs rendszert vezetett be.

A cseh külügyminisztérium szerint a 2022-ben kezdődött és több éven át tartó kiberkampányt az ATP31 nevű csoport hajtotta végre, amelyet a kínai állambiztonsági minisztériumhoz kötnek. A támadások során a hackerek hozzáférést szerezhettek nem titkosított, a külképviseletek és uniós intézmények között küldött elektronikus levelekhez – számolt be a Politico.

Ez az első eset, hogy Csehország egy másik ország hivatalos szereplőjét nevezi meg ilyen jellegű művelet kapcsán. A kínai érintettséget a cseh Biztonsági Információs Szolgálatok (BIS) állapították meg, amelyek vizsgálata szerint a kiberakciók súlyos biztonsági kockázatot jelentettek.

A cseh kormány szerdai ülésén hivatalosan is elítélte a támadásokat, hangsúlyozva, hogy az eset megingatja a Kínai Népköztársaságba vetett bizalmat, valamint ellentmond azoknak az elveknek, amelyeket az ENSZ tagállamai a kibertérben történő felelős állami viselkedés kapcsán egyhangúlag elfogadtak.

A történtek nemzetközi reakciókat váltottak ki. Az Európai Unió nevében Kaja Kallas, külügyi és biztonságpolitikai főképviselő szolidaritásáról biztosította Csehországot, és emlékeztetett arra, hogy az EU már 2021-ben felszólította a kínai hatóságokat a területükről kiinduló rosszindulatú kibertevékenységek visszaszorítására.

Mark Rutte, a NATO főtitkára szintén elítélte az esetet, aggodalmának adva hangot a Kínához köthető kibertámadások egyre gyakoribbá válása miatt. A NATO-tagállamok közös nyilatkozatban álltak ki Prága mellett, és felszólították valamennyi országot – így Kínát is –, hogy tartózkodjanak az ellenséges kiberakcióktól, és tartsák tiszteletben a nemzetközi jog szabályait.