Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A kínai Mocsiang bánya lehet a koronavírus-járvány eredetének kulcsa

Dr. Anthony Fauci, az Egyesült Államok szakértője felszólította Kínát, hogy adjon ki információkat hat munkásról, akik 2012-ben megbetegedtek egy Jünnan tartománybeli bányában végzett munka után, és akiket most a vírus eredetének felderítésére irányuló erőfeszítések kulcsszereplőinek tekintenek.

...svg content...Fotó: Unsplash/Forgács Viktor
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A 30 és 63 év közötti munkások 2012 áprilisában egy bányát tisztítottak meg a denevérürüléktől. Hetekkel később tartós köhögéssel, lázzal, fej- és mellkasi fájdalmakkal, valamint légzési nehézségekkel kerültek a tartományi főváros, Kunming kórházába, végül hárman elhunytak.

A bánya a délnyugat-kínai Mocsiangban található, mintegy 1500 kilométerre Vuhantól, ahol a koronavírust először azonosították. Bár a hat munkás minden adatát nem hozták nyilvánosságra, vezetéknevüket, életkorukat és orvosi kartonjukat egy 2013-as szakdolgozatban tették közzé, amelyet Li Csu, a Kunmingi Orvosi Egyetem hallgatója írt. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Li dolgozata, amely még mindig elérhető a cnki.net kínai tudományos publikációs archívumban, megvizsgálja az egyes betegek tüneteit, és arra a következtetésre jut, hogy egy „SARS-szerű” koronavírus áldozatai voltak, amelyet patkósorrú denevérektől kaptak el a bányában.

A bányába 2012 végén visszatérő tudósok egy „Mocsiang-vírus” néven ismertté vált kórokozó mintáit találták meg, amelyet patkányokban fedeztek fel, s amely egyébként nem áll kapcsolatban a SARS-CoV-2 vírussal. A későbbi kutatások nem tudták megerősíteni, hogy ez okozta-e a bányászok megbetegedését.

A Vuhani Virológiai Intézetben dolgozó Si Csengli, Kína első számú denevérszakértője szerint a munkások tüdőgyulladásszerű tüneteit gombafertőzés okozta. Si és csapata tavaly novemberben közzétett kutatásában azt is megosztotta, hogy négy betegtől vett 13 szérummintát vizsgálták újra, de nem találták jelét annak, hogy SARS-CoV-2 vírussal fertőződtek volna meg.

Li doktori disszertációját már tavaly év közepe óta terjesztik az interneten, állítólagos bizonyítékként arra vonatkozóan, hogy a SARS-CoV-2 vírushoz nagyon hasonló koronavírus már 2012-ben is megfertőzhetett embereket. Egyesek úgy vélik továbbá, hogy a dolgozat közvetett bizonyítékot szolgáltat a szélesebb körű állításokhoz, miszerint a WIV mintát vett, tanulmányozta és kísérleteket végzett a bányában talált vírusokon, köztük a RaTG13-on.

A 2016-ban felfedezett patogén 96,2 százalékos egyezést mutat a SARS-CoV-2-vel. 2012–2015 között 293 különböző koronavírust találtak a bányában a kutatók, amelyekből 8 SARS-típusú volt. Si és kollégái szerint egyik sem hasonlít jobban az új koronavírusra, mint a RaTG13 – írja a Reuters.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.