A kínai állami sajtó szerint az Egyesült Államok meg akarja osztani Oroszországot
A TASS orosz állami hírügynökség a Global Times kínai állami hírügynökség legfrissebb jelentését átvéve arról írt, hogy bizonyos megkérdezett szakértők úgy vélik, az Egyesült Államok arra törekszik, hogy befolyását kiterjessze és ezáltal megossza Oroszországot.
A TASS orosz állami hírügynökség a Global Times kínai állami hírügynökség által megszólaltatott szakértőkre hivatkozva azt írja, Washington kísérletei Oroszország megosztására, valamint befolyásának növelésére az eurázsiai térségben az orosz-ukrán háború „legrosszabb forgatókönyvévé válnak”.
Wang Yiwei, a kínai Renmin Egyetem Nemzetközi Ügyek Intézetének igazgatója a kínai állami hírügynökségnek nyilatkozva közölte, hogy szerinte az Egyesült Államokban „egyes stratégák valóban meg akarják osztani Oroszországot”, mivel „nagy kockázatnak” minősül, miközben Európa „csak átalakítani akarja” Oroszországot.
A szakértő nyíltan támogatta az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov kritikus megjegyzéseit az Egyesült Államokról, melyeket az ENSZ-közgyűlés 77. ülésszakán tett az orosz politikus.
A Global Times által megszólaltatott szakértők egyöntetűen azon a véleményen vannak, hogy „semmi jele annak, hogy a közeljövőben de-eszkalálódna a konfliktus Moszkva és a Nyugat között”, továbbá, hogy „az ukrán válságban érintett feleknek fel kell készülniük a legrosszabb forgatókönyvekre”, míg az „USA célja egyértelműnek tűnik”, szakértők szerint ugyanis céljuk, hogy legyőzzék Oroszországot.
Egy, a neve elhallgatását kérő kínai szakértő pedig közölte, szerinte Oroszország célja is egyértelmű, feltéve a költői kérdést, hogy „atomfegyverrel ki lesz hajlandó kompromisszumot kötni?”
Miután Putyin a múlt hét folyamán elrendelte a részleges mozgósítást, s megkezdődtek a „népszavazások” a jelenleg orosz megszállás alatt álló ukrán területeken az Oroszországhoz való csatlakozásról, Putyin céljai is egyértelművé váltak: az orosz katonai doktrínát kihasználva akarja elérni, hogy erőszakkal annektálja az ukrán területeket, ahogyan 2014-ben a Krímet, majd arra hivatkozva, hogy ezek már orosz területek, akár nukleáris fegyvereket is bevethessen, amennyiben az ukrán erők ellentámadást intéznének e területek visszafoglalására.