Kínához köthető Twitter-fiókokon azt állítják, hogy a vírus a maine-i homár által indult útjára
Kínához köthető Twitter-fiókokat fedeztek fel, amelyek félretájékoztatást terjesztettek a koronavírus eredetéről, például azt hazudták, hogy a vírus egy Vuhanba szállított maine-i homárszállítmányból származik.
Marcel Schliebs oxfordi kutató akkor figyelt fel először a félretájékoztatási kampányra, amikor meglátott egy tweetet Zha Liyou-tól, az indiai Kalkuttában működő kínai főkonzultól.
Schliebs az Oxfordi Internet Intézetben a dezinformációt, a propagandát és a megosztó politikai hírek tartalmát tanulmányozza az Egyesült Királyság online információs ökoszisztémájában. A tweetet több száz Twitter-fiókkal kapcsolta össze, amelyek közül néhány valódi és néhány hamis, de annyi közös, hogy mind Kína-barát félretájékoztatást terjesztett. Liyou tweetje így szólt:
Kathleen Hall Jamieson, a Pennsylvaniai Egyetem Annenberg Közpolitikai Központjának igazgatója szerint ezek a Kínához köthető fiókok által terjesztett narratívák nem újdonságok.
Schliebs hasonló meglátásokat osztott meg az oxfordi kutatása alapján:
A Pennsylvaniai Egyetem Social Policy Lab kutatásai szerint a félretájékoztatás sokkal könnyebben működik, mint az annak visszafordítására tett erőfeszítések. Az általuk gyűjtött adatok szerint ugyanis a félretájékoztatást az esetek 99,6 százalékában tényként fogadták el, míg a kijavítására tett kísérletek csak az esetek 83 százalékában jártak sikerrel.
Az USA Today azt írja, a kutatók azt is felfedezték, hogy azon az emberek, akik hisznek a tudományban, valójában fogékonyabbak a félretájékoztatásra, mivel az áltudomány gyakran használ olyan kifejezéseket, amelyek a valódi tudományos tanulmányok nyelvezetét utánozzák.