Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kínához köthető Twitter-fiókokon azt állítják, hogy a vírus a maine-i homár által indult útjára

Kínához köthető Twitter-fiókokat fedeztek fel, amelyek félretájékoztatást terjesztettek a koronavírus eredetéről, például azt hazudták, hogy a vírus egy Vuhanba szállított maine-i homárszállítmányból származik.

...svg content...Fotó: Unsplash/Claudio Schwarz
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Marcel Schliebs oxfordi kutató akkor figyelt fel először a félretájékoztatási kampányra, amikor meglátott egy tweetet Zha Liyou-tól, az indiai Kalkuttában működő kínai főkonzultól.

Schliebs az Oxfordi Internet Intézetben a dezinformációt, a propagandát és a megosztó politikai hírek tartalmát tanulmányozza az Egyesült Királyság online információs ökoszisztémájában. A tweetet több száz Twitter-fiókkal kapcsolta össze, amelyek közül néhány valódi és néhány hamis, de annyi közös, hogy mind Kína-barát félretájékoztatást terjesztett. Liyou tweetje így szólt: Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

„A fagyasztott élelmiszereken keresztül történő fertőzés fő gyanúsítottja azonosítva: Egy 2019. november 11-i MU298-as, amely az USA-beli Maine-ből Sanghajon keresztül az amerikai Huanan Seafood Marketre, Vuhanba, Hupejbe szállított élelmiszert. A következő hetekben sok, ezt a tenger gyümölcsei tételt mozgató dolgozó körül fertőződött meg”.

Kathleen Hall Jamieson, a Pennsylvaniai Egyetem Annenberg Közpolitikai Központjának igazgatója szerint ezek a Kínához köthető fiókok által terjesztett narratívák nem újdonságok.

„A járvány elején kínai források azt az elméletet terjesztették, hogy a SARS CoV-2 Fort Detrickből származik, és az amerikai hadsereg terjesztette Kínában. A platformok eltávolíthatják, vagy ha úgy döntenek, hogy ezt nem teszik meg, akkor visszaminősíthetik vagy megjelölhetik, és csatolhatnak hozzá tényellenőrző tartalmat”

– mondta Jamieson.

Schliebs hasonló meglátásokat osztott meg az oxfordi kutatása alapján:

„A vírus eredete szinte a kitörés kezdete óta központi jelentőséggel bír a kínai propagandaapparátus számára. Ez az összehangolt művelet egyértelműen a pekingi általános propagandastratégiával és geopolitikai célokkal összhangban lévő narratívákat próbálta népszerűsíteni”.

A Pennsylvaniai Egyetem Social Policy Lab kutatásai szerint a félretájékoztatás sokkal könnyebben működik, mint az annak visszafordítására tett erőfeszítések. Az általuk gyűjtött adatok szerint ugyanis a félretájékoztatást az esetek 99,6 százalékában tényként fogadták el, míg a kijavítására tett kísérletek csak az esetek 83 százalékában jártak sikerrel.

Az USA Today azt írja, a kutatók azt is felfedezték, hogy azon az emberek, akik hisznek a tudományban, valójában fogékonyabbak a félretájékoztatásra, mivel az áltudomány gyakran használ olyan kifejezéseket, amelyek a valódi tudományos tanulmányok nyelvezetét utánozzák.