Kína a rakétakísérletek ellenére is az észak-koreai szankciók enyhítését támogatja
Kína ENSZ-nagykövete az ENSZ Biztonsági Tanácsát (BT) az észak-koreai szankciók enyhítésére szólította fel, aki humanitárius célokra hivatkozik, de a szakértő szerint Pekinget inkább az érdekli, hogy jelezze, támogatja Phenjant.
Kína Oroszországgal együtt javaslatot terjesztett elő az ENSZ BT-ben az Észak-Koreával szembeni szankciók enyhítésére „a KNDK polgári lakosságának megélhetésével kapcsolatban“, amelyet az USA korainak minősített.
Peking és Moszkva várhatóan új javaslatot nyújt be az ENSZ BT-hez a KNDK szankciórendszerének egyes részeinek visszavonására – közölte több jól értesült forrás az NK Newsnak, bár Phenjan legutóbbi tengeralattjáróról indított ballisztikus rakétakísérlete is késleltetheti a lépést.
Kína és Moszkva régóta úgy fogalmazza meg az észak-koreai szankciók enyhítésére irányuló felhívását, mint az észak-koreai nép megsegítését célzó humanitárius intézkedést, bár a szakértők szerint valójában azt akarják kifejezni, hogy támogatják Phenjant.
Észak-Korea közelmúltbeli rakétakísérleteivel kapcsolatban Zhang nagykövet csütörtökön megismételte Kína régóta hangoztatott álláspontját, miszerint az érintett feleknek, beleértve az Egyesült Államokat és Dél-Koreát, fontolóra kell venniük, hogy Észak-Koreával félúton találkozzanak a párbeszéd folytatása érdekében.
Kína kifogásolta az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Ausztrália között nemrégiben elindított, AUKUS néven ismert háromoldalú partnerséget, amely Canberrának segít nukleáris tengeralattjárók beszerzésében.
Az Egyesült Államokat „képmutatással“ vádolta a kínai külügyminisztérium, éd megkérdőjelezte, hogy Ausztrália miért birtokolhat ilyen fegyvereket, amikor az Egyesült Államok és AUKUS szövetségesei „ellenzik a KNDK-t, Iránt és más országokat abban, hogy ugyanezt tegyék“.