Kína: a Tajvan körüli gyakorlatok célja „a szeparatisták arroganciájának leküzdése”
A kínai államtanács tajvani ügyek hivatalának szóvivője szerint Tajpej „provokációi egész nap folytatódnak”, ezért a kínai hadsereg akcióinak is „folyamatosnak kell lennie”.
Korábban beszámoltunk róla, hogy az elmúlt két hétben számos kínai hadihajót és harci gépet észleltek Tajvan közelében. Ezek közül több vadászgép behatolt a sziget légvédelmi zónájába, így Tajpej az ilyen jellegű incidenseknél már megszokott módon reagált: riasztotta a légierő harci gépeit, mindemellett aktiválta a rakétaelhárító rendszereket.
A tajvani védelmi minisztérium szerint Peking célja az volt, hogy gyakorlatokat hajtson végre a Csendes-óceánon, bár a kínai védelmi minisztérium nem reagált ezen kijelentésekre. Kína azonban nemrégiben megtörte a csendet: az ügy kapcsán Csu Feng-lien, a kínai államtanács tajvani ügyek hivatalának szóvivője beszélt egy pekingi sajtótájékoztatón.
Elmondása szerint az utóbbi időszakban a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg „sorozatos” gyakorlatokat hajtott végre, s a céljuk az, hogy „határozottan fellépjenek a tajvani függetlenségi szeparatista erők arroganciája és függetlenségi törekvéseik ellen”. Kijelentette, Tajvan provokációi „egész nap folytatódnak”, ezért a kínai hadsereg akcióinak is „folyamatosnak kell lennie a nemzeti szuverenitás és a területi integritás védelmében”.
Szerdán a tajvani védelmi minisztérium újabb kínai katonai tevékenységről számolt be, mondván, 24 óra alatt 16 kínai harci gépet észleltek, amelyek közül 12 átlépte a Kínát és Tajvant elválasztó Tajvani-szoros középvonalát. Erre válaszként, valamint Tajpej elrettentő erejének megerősítése érdekében csütörtökön nyolc, hazai fejlesztésű tengeralattjárójuk közül az egyiket vízre bocsátják – írta az Al Jazeera.
Csu Feng-lien erre vonatkozóan azt mondta, a Tajpejban kormányon lévő Demokratikus Progresszív Párt (DPP) azon törekvése, hogy „erővel érje el függetlenségét”, csak fokozná a feszültséget, és „veszélyes helyzetbe sodorná” saját népét. Mindeközben Tajvan közölte, kulcsfontosságú a hadsereg modernizálása, a védelmi képességeik megerősítése, amennyiben Kína a közeljövőben támadást intézne ellenük.