Hszi Csin-Ping kínai elnök kijelentette, hogy szükségessé vált Kína és Tajvan békés újraegyesítése, amely szerinte biztosan be is fog következni.
A kínai elnök a Csing-dinasztiát megdöntő, Sun Jat-szen vezette 1911-es forradalom 110. évfordulója alkalmából tartott pekingi ünnepségen tartott beszédében fogalmazott úgy, amit egyfajta jelzésként is lehet értelmezni:
„Meg kell valósítani a nemzet újraegyesítését, és biztosan meg is fog valósulni. A békés újraegyesítés felel meg a leginkább a kínai nemzet érdekének, beleértve tajvani honfitársainkat is”
idézte az Infostart.
Hszi kijelentette, hogy nem érdemes alábecsülni a kínai elköteleződést, miszerint minden áron megvédik a területi integritásukat, valamint a nemzeti szuverenitást. Úgy véli, nincs éles különbség a két terület felfogása között.
Mindezt annak ellenére, hogy Kína jelenleg egy állampárti diktatúrának, míg Tajvan egy demokráciának tekinthető, ráadásul az ideológia is mélyen eltér: Kína központból, kommunista módon irányítja gazdaságát, míg Tajvan szabadpiaci kapitalista működést rendezett be.
Azért is aggasztó Hszi Csin-Ping beszéde, mert a múlt héten Peking mintegy 150 alkalommal sértette meg Tajvan légterét, legalább ennyi repülővel hatoltak be a légvédelmi zónájukba.
NE HAGYD KI
A tajvani külügyminiszter ezt követően némileg pesszimista nyilatkozatot tett, szerinte legkésőbb 2025-ig inváziót fog indítani Kína a szigetország ellen.