Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kínában bekapcsolták a világ legnagyobb naperőművét

Az északnyugat-hszincsiangi sivatagban, 13 333 hektáron elterülő létesítmény egy kis országot is képes lenne önállóan ellátni.

...svg content...Fotó: Unsplash / Illusztráció
Ázsia
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az északnyugati ujgur régió fővárosában, Ürümcsi sivatagos területén található létesítmény 3,5 gigawatt kapacitással bír, és a várakozások szerint évente mintegy 6,09 milliárd kilowattóra (kWh) energiát termel majd. Összehasonlításképp érdemes hozzátenni: ez elég lenne egy olyan ország ellátásához, mint Kamerun vagy Laosz.

Kínában nem egyedülálló ez a projekt, az állampárt ugyanis nagy összegeket fektet az ország energiamixének új alapokra történő áthelyezésére, a megújuló energiára történő átállásra. „Kína 2023-ban annyi napelemet állított üzembe, mint a világ többi országa együtt 2022-ben” – emelte ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) a 2023 januári jelentésében. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

Az ügynökség szerint az ország jó úton halad afelé, hogy 2030-ra Kína villamosenergia-termelésének csaknem fele megújuló energiaforrásokból származzon. A nettó nulla kibocsátás céldátuma 2060 – írja a 24.hu az IFLScience-re hivatkozva. Megjegyzik: az elhelyezés sem véletlen, ugyanis a két eddigi legnagyobb működő létesítmény eddig is Nyugat-Kínában volt.

Ennek oka, hogy a gyéren lakott, bőséges napsütéssel és széllel rendelkező Hszincsiang régió a megújuló energiatermelés központjává vált az országban. Emellett azonban fontos olaj- és ásványkincs lelőhelyként is számon tartják a régiót – magyarázzák a cikkben. Korábban egyébként azt is megírtuk, hogy temetőkben épül Spanyolország legnagyobb városi napelemparkja.

Valencia célja az, hogy 2030-ra elérje a klímasemlegességet, a megvalósításban pedig fontos szerep jut a megújuló energiának, legfőképp a napenergiának, ám mivel a városokban jellemzően kevés a szabad terület, a helyi szakembereknek különleges ötletekkel kell előállniuk. Itt jön a képbe a Requiem In Power, azaz a RIP, amelynek keretében a helyi temetőkbe 6658 fotovoltaikus panelt telepítenek.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.