Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Olyan kínai értékre mutattak rá, amelyre biztosan nem lesznek büszkék

Egy új tanulmány szerint két rendkívül erős üvegházhatású gáz kibocsátásának mértéke 78%-kal emelkedett az elmúlt tíz évben az ázsiai országban.

...svg content...Fotó: Pexels / Illusztráció
Greenbox

Kiss László

Szerkesztő

A Massachusetts Institute of Technology kutatócsoportja által végzett vizsgálat a tetrafluormetán és hexafluoretán kibocsátására összpontosított. Ezek a perfluorkarbonok rendkívül hatékonyak a hő csapdába ejtésében, és akár 50 000, illetve 10 000 évig is megmaradhatnak a légkörben.

A kutatók kilenc kínai városban végeztek légköri megfigyeléseket 2011 és 2021 között, mely után megállapították, hogy 2020-ra Kína e két gáz globális kibocsátásának 64-66%-áért volt felelős. A tanulmány szerint ez az arány elég jelentős ahhoz, hogy Kínát tekintsük a globális kibocsátás fő mozgatórugójának. Soron kívül Szentkirályi Alexandra szerint vállalhatatlan, amit Karácsony Gergely művel

A tanulmány szerint a kibocsátások főként Kína nyugati régióinak kevésbé lakott ipari övezeteiből származnak, és elsősorban az alumíniumipar szerepével hozhatók összefüggésbe. Kína a világ legnagyobb alumíniumtermelője és -exportőre, tavaly rekordszintű, 41,5 millió tonnás termelést ért el.

Minde An, a kutatás vezetője elmondta: „Ezek a magas fluorkarbon-kibocsátási szintek komoly kihívást jelenthetnek Kína szén-dioxid-semlegességi céljainak elérésében és a globális éghajlatváltozás enyhítésében.” Mint ismert, Kína azt tűzte ki célul, hogy 2030-ra eléri a szén-dioxid-kibocsátás csúcsát, 2060-ra pedig szén-dioxid-semlegessé válik.

A kutatók szerint a technológiai innováció és az alumíniumipar bevonása a szén-dioxid-kereskedelmi rendszerbe segíthet csökkenteni ezeket az emelkedő kibocsátási szinteket, ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy az alumíniumgyártás kulcsfontosságú szerepet játszik a tisztább energiaforrásokra való átállásban, például a napelemek, elektromos járművek és szélturbinák gyártásában.

A szakértők szerint ezért az iparágnak egyensúlyt kell találnia a hatékony termelés és az éghajlatra gyakorolt negatív hatások mérséklése között.

Magyar Péter: „Egyre több önjelölt szereplő próbál együtt úszni az áradó TISZA-val”

Magyar Péter egy friss közösségi médiás bejegyzésében osztott meg érdekes fejleményeket a közelmúltból.