Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Történelmet írt Hszi-Csin Ping, a harmadik ciklusát kezdi meg elnökként

Évtizedek óta tartó precedenst tört meg azzal Hszi Csin-Ping, hogy harmadjára is „megválasztották” Kína elnökének, ezzel pedig egy újabb ötéves ciklust kezdett meg, ráadásul nincs is olyan jogszabály, amely meggátolná, hogy ne élete végéig legyen vezető.

...svg content...Hszi Csin-ping kínai elnök, a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának fõtitkára a KKP 20. kongresszusának záróülésén a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2022. október 22-én. MTI/EPA/Mark R. Cristino
Ázsia
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Hszi Csin-Ping már tíz éve Kína teljhatalmú ura, ezt pedig további öt évig biztosan folytatni fogja – kezdi összefoglalóját a Sky News. Ezzel szembemegy az elmúlt évtizedekben kialakult tradícióval, hogy egy elnök csak két ciklust lehet.

Az elmúlt évek során több olyan törvénymódosítás történt, amely arra utal, hogy Hszi Csin-Ping de facto élete végéig bebiztosította a politikai hatalmát, ezzel pedig Mao Ce-Tung óta ő lett a kínai állam legerősebb vezetője. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Ennek megerősítésére a Kínai Kommunista Párt egy héten át tartó Huszadik Pártkongresszusán került sor. Ez a kínai politikai élet legfontosabb eseménye, mindössze ötévente tartják és ilyenkor választják ki a következő ötéves ciklusra vonatkozóan az elnököt.

Fontos megjegyezni, hogy a pártelit és a Politburo technikailag arról döntött csak, hogy Hszi marad a pártfőtitkár, viszont semmi nem akadályozza meg azt, hogy márciusban hivatalosan is megerősítsék, hogy ő az elnök.

Okkal volt korlát a ciklusokon

A kínai elnökökre vonatkozó kétciklusos korlátozást még Mao Ce-Tung halálát követően vezették be a 1980-as években, pontosan arra tekintettel, hogy Mao teljes hatalma óriási káoszt, erőszakot és instabilitást okozott Kína életében.

A ciklusok korlátozásának az lett vonal a célja, hogy a párt kollektív vezetés gyakoroljon a kínai állam felett, ne egy személynek legyen abszolút hatalma. Hszi azonban 2018-ban sikeresen eltávolította a kétciklusos korlátot az Alkotmányból, előkészítve ezzel hatalma konszolidálását.

A Politburo Állandó Bizottságában is olyan változások történtek, amely Hszi hatalmát erősíti: négy olyan figurát is eltávolítottak, aki nem feltétlen lojális a kínai elnököt, őket pedig olyanokra cserélték le, akik kifejezetten Hszi belső köréhez tartoznak.

Minden jel arra utal, hogy Hszi legalább további tíz évre marad, amely az elmúlt évek eseményei alapján nem meglepő. Az elnöksége alatt sikerült konszolidálnia Kínán és a világpolitikán belüli pozícióját, mint egy erős figura.

Az ember, aki felébresztette az alvó sárkányt

Vezetése alatt Kína a világ közel legnagyobb gazdaságává fejlődte ki magát (csak az Egyesült Államok nagyobb gazdaság egyelőre), politikailag pedig nagyon erős pozíciókat szerzett. Az ultranacionalista víziója miatt sokkal határozottabb lett a külpolitika terén is, folyamatosan terjesztette a kínai befolyást.

Elnöksége alatt alakult ki például Kína adósságcsapda-diplomáciája, amelynek köszönhetően több afrikai és ázsiai fejlődő országban mindenható és megkerülhetetlen úr lett. A hatalmat erősen centralizálta a kezében, minden ellenfelével igyekezett leszámolni.

Hszi Csin-Ping egy Orwell-disztópiába illő megfigyelőállamot épített ki, amely a kínaiakkal és a kisebbségekkel szemben is elnyomó. Elnöksége alatt indult el a népirtás az ujgurokkal szemben, amely miatt gyakori kritikák tárgya.