Kína azonnal reagált, hadgyakorlatokat tart Tajvan körül
Kína szombaton háromnapos hadgyakorlatokba kezd Tajvan környékén, kifejezvén ezzel nemtetszését Tsai Ing-wen tajvani elnök és az amerikai képviselőház elnöke közötti találkozó kapcsán.
Egy nappal azután jelentette be Kína a hadgyakorlatot, hogy Tsai visszatért az USA-ból, ahol kevin McCarthy házelnökkel találkozott. A nagy találkozóra Los Angelesben került sor, miközben az USA már nem egyszer biztosította támogatását Tajvannak.
Kína szerint az USA-nak semmi köze az ügyükhöz Tajvannal, és jól emlékezhetünk arra a nagy hadgyakorlatra, melyet azt követően rendelt el a kínai hadsereg a tajvani sziget körül, hogy amerikai kormánygép landolt Tajvanban.
Kína saját területként gondol Tajvanra
Kína saját területeként tekint Tajvanra, addig a tajvani kormány határozottan kiáll a kínai hatalom követeléseivel szemben. Korábban arról is jelentettek Tajvanból, hogy Kína a nagy hadgyakorlata alatt egyfajta partraszállási szimulációt hajtott végre.
Tajvan hangsúlyozta, el akarják kerülni a fegyveres konfliktust Kínával, de készek megvédeni magukat. Ennek érdekében rengeteg fegyvert vásárolnak az USA-tól, és maga Joe Biden amerikai elnök is úgy nyilatkozott, Tajvan mögött állnak.
Kína gyorsan reagált a legutóbbi tajvani-amerikai találkozóra, és megkezdték a Tajvan körüli harckészültségi járőrözést, illetve a „Közös Kard” néven futó gyakorlatokat a Tajvani-szorosban, valamint a Tajvantól északra, délre és keletre eső területeken.
Tajvan éber marad
A rövid közleményben azt írták, mindezt komoly figyelmeztetésnek szánják, reagálván a tajvani függetlenségi szeparatista erők és a külső erők összejátszására és provokációjára. Kína azt mondja, ez egy szükséges intézkedés a részükről a nemzeti szuverenitás és a területi integritás védelmének érdekében.
Tajvan védelmi minisztériuma közölte, figyelemmel kíséri a helyzetet, és magas fokú éberséget tart fenn, illetve megfelelő választ ad a sziget biztonságának védelmének jegyében. A kiadott minisztériumi közleményben azt írják, Kína Tsai amerikai látogatását ürügyként használta fel arra a célra, hogy hadgyakorlatot tartson, ami súlyosan károsítja a regionális békét, annak stabilitását és biztonságát – írja a Reuters.
Hozzátették, a tajvani hadsereg nyugodt, racionális és komoly hozzáállással fog reagálni, nem törekednek az eszkalációra, ugyanakkor megvédik a nemzeti szuverenitásukat. Egy, a térség biztonsági helyzetét jól ismerő magas rangú tajvani tisztviselő a Reuters kérdésére elmondta, Kína valószínűleg fokozni fogja a légi és tengeri járőrözéseit, hogy ezzel zaklatni próbálja Tajvan légvédelmi övezetét, és közelebb hozza magát a Tajvani-szoros középvonalához, mely általában határvonalként szolgál a két ország között.
Egy kínai hadihajó is megjelent
A minisztérium által kiadott szombati közlemény szerint az elmúlt 24 órában négy kínai repülőgépet észleltek Tajvan légvédelmi övezetében, ami túl szokatlan jelenség. Emellett egy kínai hadihajót is láttak a Tajvan által ellenőrzött Matsu-szigetekkel szemben fekvő Fuzhou közelében. A hajó lövéseket adott le a Kína partjainál található gyakorlóterületre, mely része a Kína által pénteken késő este bejelentett gyakorlatoknak.
Míg hónapokkal ezelőtt Kína bejelentette, rakétagyakorlatokat is fog tartani, ezt egyelőre nem tette meg, de ismertette azt a térképet, ami azokat a területeket tartalmazza, melyeket a gyakorlatuk részeként tűz alá vonnak. Tajvan elnöke többször is ajánlatot tett Kínának a tárgyalásokra, de azokat rendre elutasították, mivel a kínai kormány szeparatistának tekinti.
Kína a bejelentése órákkal azt követően történt, hogy Emmanuel Macron francia elnök elhagyta Kínát, ahol Hszi Csin-ping elnökkel is találkozott, de az EU vezetője, Ursula von der Leyen is járt az országban ezen a héten, hogy a kormány vezetőjével tárgyaljon, hangsúlyozván, mennyire fontos a Tajvani-szoros stabilitása.