Kiengedték a börtönből az emberi magzatokat genetikailag módosító tudóst
Ho Csienkuj 2018 végén sokkolta a világot, amikor is kiderült róla, hogy CRISPR segítségével manipulált embriókat, ami olyan ikrek születéséhez vezetett, akik a világ első genetikailag módosított embereivé váltak.
A hír óriási felháborodást váltott ki a tudósok, etikusok, vallási vezetők és a szabályozó hatóságok körében, főként azért, mert a genetika szakértői később rájöttek, a kísérletet kirívó tudományos és etikai mulasztások szennyezték be.
Kína végül hosszas huzavona után bebörtönözte Hót, aki elveszítette kutatói állását is a Déli Tudományos és Technológiai Egyetemen, ám az MIT Technology Review legújabb jelentése szerint a professzor nemrégiben szabadulhatott, és még egy telefonbeszélgetése is kiszivárgott, amiben csupán annyit mondott, most nem érzi magát abban a pozícióban, hogy beszéljen.
Azt egyelőre nem tudni, a tudós mire készülhet legközelebb, források a lap megkeresésére úgy nyilatkoztak róla, szinte bármire képes, mivel idealista, naiv és rendkívül ambiciózus, amit bizonyít annak a ténye is, hogy az embriók módosítása után arra számított, megkapja az orvosi Nobel-díjat.
Börtönbe kerülése előtt úgy tűnt, Kína nem teljesen ellenezte a technológia kereskedelmi forgalomba hozatalát, Ho elmondása szerint ugyanis megbeszéléseket folytatott magas rangú tisztviselőkkel egy „dizájnerbaba-klinika” indításáról Pekingben és Svájcban, bár ezekkel a tárgyalásokkal nem jutott messzire.
Az emberi DNS manipulációjának koncepciója óriási tudományos és etikai kérdéseket vet fel, kezdve azzal a ténnyel, hogy a szakembereknek fogalmuk sincs arról, hogy az alapjaiban megváltoztatott genetikai kód egyáltalán miként működhet az emberi szervezetben.