Kína szinte folyamatosan járőrözik nukleáris fegyverzetű tengeralattjárójával
Ezzel pedig megnehezíti az Egyesült Államok és szövetségesei dolgát a térségben.
A CNA számolt be arról, hogy a Pentagon legfrissebb jelentése szerint Kína most először tart folyamatosan a tengeren legalább egy nukleáris fegyverzetű, ballisztikus rakétákkal felszerelt tengeralattjárót, ám ez jelentősen növeli az Egyesült Államokra és szövetségeseikre nehezedő nyomást, akik megpróbálnak fellépni Kína egyre növekvő hadereje ellen.
A kínai hadsereg is kiadott egy értékelést, mely szerint Kína hat Jin-osztályú ballisztikus rakéta-tengeralattjáróból álló flottája „szinte folyamatos” járőrözést folytat a Hainan-szigetről a Dél-kínai-tengerre. Elemzők úgy vélik, az új, nagyobb hatótávolságú ballisztikus rakétával Peking képes lenne csapást mérni az Egyesült Államok területére.
A 174 oldalas jelentés novemberben jelent meg, és az abban szereplő leírások és megjegyzések nem is tűntek figyelemre méltónak, csakhogy négy, a haditengerészeti műveleteket ismerő regionális katonai attasé és öt másik biztonsági elemző most arról jelentett, hogy mindez a kínai katonai képességek masszív javulását jelzi.
Katonai attasék, volt tengeralattjárósok és biztonsági elemzők úgy vélik, az új kínai járőrözések azt mutatják, hogy Kína a logisztika, a parancsnokság és a fegyverzet terén is fejlődött. Közlésük szerint az is látszik, hogy Kína hasonlóképpen kívánja üzemeltetni tengeralattjáróit, mint ahogy az Egyesült Államok, Oroszország, Nagy-Britannia és Franciaország már évtizedek óta teszi.
Csakhogy ezek az „elrettentő járőrözések” azt is lehetővé teszik Peking számára, hogy nukleáris ellentámadással fenyegessenek még akkor is, ha a szárazföldi rakéták és rendszerek megsemmisülnek. Az elrettentés ereje abban rejlik, hogy a kínai tengeralattjárókat most egy harmadik generációs rakétával, a JL-3-mal szerelik fel, melynek hatótávolsága több mint 10 ezer kilométer, így a kínai vizekről akár támadást is indíthatnak az Egyesült Államok ellen.