Hamarosan megelőzheti a kínai fejlett technológia az amerikait
A Harvard Egyetem kutatói arra figyelmeztetnek, hogy az elkövetkező évtizedben fordulhat a kocka a nagyhatalmak között.
A Kína és az USA közötti technológiai dominanciáért folyó verseny egyre élesedik, ám kezd úgy tűnni, hogy Peking átveszi a vezetést. A The South China Morning Post által kiszúrt és a Harvard Kennedy School által a múlt héten közzétett jelentés szerint Kína rohamosan erősödik a mesterséges intelligencia, a kvantumszámítás, az 5G, a félvezetők, a biotechnológia és a zöld energia területén.
„Egyes versenyszámokban Kína máris az első számú ország lett. Ha maradnak a jelenlegi tendenciák, akkor a következő évtizedben megelőzi az Egyesült Államokat. A korábbi technológiai forradalmaktól eltérően, amelyek akkor zajlottak, amikor Kína még szegény ország volt, a kommunista állam felemelkedése biztosította a forrásokat és a munkaerőt ahhoz, hogy potenciálisan vezető szerepet töltsön be ezen a területen.”
A jelentés hasonló értékelést adott a mesterséges intelligencia területén is, amelyben Kínát az USA „teljes spektrumú egyenrangú versenytársaként” írta le. Az ország jó úton halad az 5G technológia uralmának megszerzése felé is: Kína 150 millió 5G-felhasználóval büszkélkedhet, míg az USA esetében csupán hatmillió júzerrel számolhatunk.
Bár a jelentés elkerülte a pánikkeltést, és egyértelmű értékelést adott a geopolitikai technológiai verseny jelenlegi helyzetéről, mégis kínál néhány kijózanító meglátást, amelyek aggasztónak bizonyulhatnak az amerikai tisztviselők számára.
Egyrészt a Kínából érkező új technológiai innovációk tovább szilárdíthatják az ázsiai országot, mint a világ legnagyobb gazdasági szuperhatalmát, másrészt egy ilyen cselekedet az Egyesült Államoktól elvonhatja a vállalkozásokat, és helyette Kína felé terelheti őket.
Mindez olyan nagyszabású fegyverfejlesztésekhez is vezethet, amelyek veszélyeztethetik az Egyesült Államok katonai erejét. A jelentés idézi a Google korábbi vezérigazgatójának, Eric Schmidtnek a The New York Times-bantavaly megjelent írását is, amelyben arra figyelmeztetett, hogy „az Egyesült Államoknak most egy olyan gazdasági és katonai versenytárssal kell szembenéznie, amely agresszívan próbálja csökkenteni előnyünket a feltörekvő technológiák terén”.
Kétségtelen, hogy Kína az elkövetkező években a világ legnagyobb szuperhatalmává fog válni. Bár az USA-nak érdemes lenne mozgékonynak lennie és a technológiai fejlesztések élvonalában maradnia, a jelentés azt mutatja, hogy csak idő kérdése, Peking mikor fogja teljesen uralni a technológiai világot.