Kína: nem terjed át könnyen emberre az új sertésinfluenza
Ha rosszindulatúak akarunk lenni, akkor mondhatnánk, hogy ezt már hallottuk bő fél évvel ezelőtt, de a 2020-as év őrült mivoltát végignézve nagyon erősen reménykedünk, hogy igaza van egy új kínai tanulmánynak.
Ha rosszindulatúak akarunk lenni, akkor mondhatnánk, hogy ezt már hallottuk bő fél évvel ezelőtt, de a 2020-as év őrült mivoltát végignézve nagyon erősen reménykedünk, hogy igaza van a kínai központi hatalomnak.
Történt ugyanis, hogy egy új típusú influenzavírusra bukkantak a kutatók, amelyet egyelőre csak G4 névvel illettek. Ez egy sertésinfluenzára kísértetiesen hasonlító vírustörzs, ami genetikai mutációk révén vált újjá. Mint ismeretes, bő egy évtizede még a sertésinfluenza egyik törzse, a H1N1 okozott pandémiát, bár a koronavírushoz képest az szelídebb volt.
Egy ezen a héten publikált tanulmányra reagálva ugyanakkor úgy nyilatkozott a kínai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési minisztérium egyik szóvivője, hogy a sertésinfluenza újnak tartott G4 törzse valójában nem új, és nem fertőzi meg könnyen sem az embereket, sem az állatokat.
A hivatkozott tanulmányt egy kínai kutatócsapat készítette, és az amerikai Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) nevű szaklapban publikálták, amiben részletesebben beszámolnak róla, hogy a G4 vírus lehet a következő nagy kórokozó, ami potenciálisan emberi pandémiát okozhat.
A kínai minisztérium ugyanakkor úgy gondolja, hogy a média nagyon felfújta a kutatás eredményeit, és jelentősen torzítva tudatták a közvéleménnyel a valós tényeket. A minisztérium elemzése szerint túl kicsi volt ahhoz a tanulmány, hogy reprezentatívnak tekintsük, valamint szerintük még csak arra sincs kétséget kizáró bizonyíték, hogy a G4 a sertések körében egyáltalán domináns vírustörzzsé vált volna.