Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Kilenc hónap után végre hazatérhetnek a Nemzetközi Űrállomáson rekedt űrhajósok

Kilenc hónap után végre hazatérhetnek a Nemzetközi Űrállomáson rekedt űrhajósok

Kilenc hónap után végre hazatérhetnek a Nemzetközi Űrállomáson rekedt űrhajósok
Fotó: MTI/EPA/Cristobal Herrera Ulashkevich

Már hazafelé tartanak!

Több mint kilenc hónapnyi várakozás után végre hazafelé tartanak azok az űrhajósok, akik technikai problémák miatt a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) rekedtek. A SpaceX kapszulája kedden levált az űrállomásról, így Butch Wilmore és Suni Williams mellett Nick Hague és Alekszandr Gorbunov is elindulhatott a Föld felé.

A visszatérés mintegy 17 órát vesz igénybe, és ha minden a tervek szerint halad, a kapszula ejtőernyői Florida partjainál nyílnak ki, ahol egy mentőhajó segíti ki a legénységet.

Egy tervezettnél hosszabb küldetés

Wilmore és Williams eredetileg egy rövid tesztrepülésre érkezett az ISS-re tavaly júniusban, hogy kipróbálják a Boeing Starliner első emberes küldetését. Az űrhajó azonban hajtóműproblémák miatt visszatérésre alkalmatlanná vált, így az űrállomáson kellett maradniuk.

A NASA ezért úgy döntött, hogy a Crew-9 küldetés során kétfős csapatot küld az ISS-re a megszokott négy helyett, hogy helyet biztosítsanak a Starliner személyzetének.

A helyzet végül a Crew-10 érkezésével oldódott meg, mely lehetővé tette a régóta várakozó űrhajósok visszatérését. A leválás előtt az állomáson maradó kollégáiktól ölelésekkel búcsúztak.

Fizikai és mentális kihívások

Noha a szokásos ISS-rotáció hat hónapos, Wilmore és Williams tartózkodása jóval hosszabbra nyúlt, és komoly fizikai megterhelést is jelentett: az űrben való hosszabb idő eltöltése izom- és csontvesztéssel, valamint a gravitációhoz való visszaszokás nehézségeivel jár. Suni Williams ismert arról, hogy kiemelt figyelmet fordít a testedzésre, így valószínűleg az előírásokat túlteljesítve edzett a küldetés során.

A váratlanul meghosszabbodott tartózkodásuk mindemellett mentális kihívásokat is jelentett: a Baylor College űrgyógyászati szakértője szerint az ilyen helyzetek próbára teszik a pszichés állóképességet is.

„Ha megtudnád, hogy ma munkába mész, és kilenc hónapig ott kell maradnod, lehet, hogy pánikrohamot kapnál”fogalmazott Joseph Keebler, az Embry-Riddle Aeronautical University pszichológusa, kiemelve, hogy az érintett űrhajósok hihetetlen kitartásról tettek tanúbizonyságot.