Kiégés: nemzetközi kutatások alapján minden második dolgozót érinthet
A kiégés jelensége a világgazdaság éves GDP-jét akár 9 százalékkal is visszavetheti.
A burnout szindróma, azaz a kiégés és a fokozott stressz nemzetközi kutatások alapján tízből akár minden harmadik, egyes foglalkozások és országok esetében pedig minden második dolgozót is érinthet, ami igazán aggasztó. Mindez az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzéséből derült ki, amely azt is megállapította, hogy a legnagyobb kockázatnak a nők és a közvetlenül ügyfelekkel dolgozók vannak kitéve. Ebbe pedig a kereskedelmi szektor, az oktatás és az egészségügy területe is beletartozik, de a probléma minden gazdasági szektorban megjelenik.
A jelenség következtében gyakori a munkavállalóknál az elköteleződés hiánya, amely a világgazdaság éves GDP-jét akár 9%-kal is visszavetheti – emelik ki. Mint írják, a munkavállalói elköteleződés Európában a legalacsonyabb a világ nagy régiói közül, összesen a munkavállalók 13%-ára jellemző. A kiégés tekintetében Magyarország a középmezőnybe tartozik. De más kutatások is készültek a témában, amelyek szintén hasonló eredményekre jutottak. Például a Microsoft 2022-ben 20 ezer embert kérdezett meg a világ 11 országában, az eredmények alapján pedig az alkalmazottak közel 50%-a és a vezetők 53%-a mondta azt, hogy kiégett a munkahelyén.
Míg a Gallup és a Workhuman HR technológiai vállalat 11 európai országban 12 ezer alkalmazott bevonásával készített tanulmányt. Eszerint Írországban, az Egyesült Királyságban és Belgiumban 10-ből 3 megkérdezett „nagyon gyakran” vagy „mindig” kiégettnek érzi magát. Az összes többi vizsgált országban alacsonyabb a munkavállalói kiégés szintje. A skála másik végén Svájc áll, ahol 10-ből átlagosan 1,5 válaszadó mondta, hogy gyakran érzi magát kiégettnek. A felmérés egyúttal arra is kitért, milyennek érzékelik a munkahelyi stressz szintjét. Belgium és Írország ebből a szempontból nem teljesített túl jól, 10-ből 6,5 munkavállaló nyilatkozott úgy, hogy gyakran tapasztalt stresszt.
Ez magasabb arány volt, mint az összes többi vizsgált országban, eközben az Egyesült Államokban a válaszadók tapasztalták a legkisebb valószínűséggel a feszültséget – számolt be az Economx. A McKinsey & Company tanulmánya pedig arra jutott, hogy Ázsiában majdnem minden harmadik alkalmazott tapasztalja a kiégés tüneteit. A kontinensen a női alkalmazottak és a közvetlenül ügyfelekkel foglalkozók számoltak be magasabb szintű kiégésről, depressziós tünetekről és szorongásról. A Spring Health 2020-as kutatása alapján pedig az amerikai munkavállalók 76%-a számolt be kiégésről.
De hasonlót tapasztaltak az elmúlt hónapban a kisvállalkozások tulajdonosai (48%), ezen belül a gondozói tevékenységet végző vezető beosztású dolgozók (53%) és a női cégtulajdonosok (53%), miközben a férfiak esetében ez az arány kisebb volt (41%) – írja a Oeconomus elemzése. Korábban egyébként azt is megírtuk, hogy egy felmérés szerint a magyarok többsége úgy látja, az életkörülmények rosszabbá válnak a jövőben. Míg ebben a cikkben azt fejtettük ki bővebben, hogy a magyarok közel negyede otthonát tartja a legféltettebb kincsének.