Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kiderült, mikor érhet véget a koronavírus-járvány

Az Egészségügyi Világszervezet legújabb előrejelzései alapján megtudhattuk, mikorra számíthatunk arra, hogy a pandémia végleg visszavegyen az intenzitásából.

...svg content...Budapest, 2020. május 14. Ápoló segít védőfelszerelésbe beöltözni egy orvosnak a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított Covid Ortopéd-Traumatológiai Osztályon a fővárosi Szent János Kórházban 2020. május 14-én. MTI/Balogh Zoltán
Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Egészségügyi Világszervezet legújabb előrejelzései alapján megtudhattuk, mikorra számíthatunk arra, hogy a pandémia végleg visszavegyen az intenzitásából.

A keddig genfi sajtótájékoztatón a WHO vezető tudósa egészen meglepő kijelentést tett, ami szinte sokkolta a jelenlévő újságírókat – olvasható a BGR riportjában. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

Dr. Soumya Swaminathan arra a kérdésre, nagyjából mikorra várható a világjárvány enyhülése, a következő választ adta:

„Legalább 2022-ig várnunk kell arra, hogy a vakcináknak köszönhetően a lakosság körében kialakuljon az immunitás. Ez azt jelenti, hogy még hosszú út áll előttünk, és a jelenlegi óvintézkedésekhez, mint a maszkviseléshez, a közösségi távolságtartáshoz és a megfelelő higiéniához ugyanúgy tartanunk kell magunkat.”

Swaminathan szerint ahhoz, hogy a védőoltás hatékonyan működjön, a népesség 60-70 százalékánál szükséges lesz először elérni az alapvető immunitást, máskülönben felesleges bevetni a vakcinát. Ami pedig a szóban forgó immunitást illeti, még a szakértők sem tudják, meddig tarthat, ezért ennek a kitapasztalása is bizonyos időbe telhet.

Habár meglehetősen borús képet festett elénk a WHO vezető tudósa, Bill Gates – aki alapítványa jóvoltából dollármilliárdokkal támogatja az oltóanyagok fejlesztését – szintén hasonló véleményen van:

„A legjobb esetben is két év múlva lehetünk abban a helyzetben, mint voltunk nagyjából idén év elején. Ez természetesen csak akkor történhet meg, ha szerencsénk lesz, és több védőoltás is működni fog, beleértve azokat is, amelyeket olcsóbban kerülhetnek tömeggyártásba. Ha sikerülne ezáltal beüzemelni a gyárakat, akkor megvásárolhatnánk a dózisokat az egész világnak.”

A pozitív forgatókönyv szerint tehát a pandémia terjedése 2021-ben lassulhat le, majd 2022-ben megállapíthatják, hogy vége a világjárványnak. Figyelembe kell vennünk azonban, hogy az éppen harmadik kísérleti tesztfázisban tartó védőoltások effektivitása és biztonsága kérdéses, ezért komoly késések és fennakadások sem elképzelhetetlenek.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.