Kiderült, mi lesz az élelmiszerárstop sorsa
Egyes információk szerint ebben a kérdésben egységes a kormánytagok véleménye, bár a részleteket illetően ez már annyira nem mondható el.
Közeleg a június 30-i határidő, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig a hétfői Kormányinfón előrebocsátotta, hogy a következő kormányülésen, azaz szerdán döntést hozhatnak az élelmiszerárstop kérdésében: legyen vagy ne legyen a későbbiekben.
Ám az Index úgy értesült, ez már most eldőlt, biztosan meghosszabbítják az élelmiszerárstopot. Vagyis július 1-től is hatósági áron juthatunk hozzá az érintett alapvető élelmiszerekhez (kristálycukor, búzafinomliszt, finomított napraforgó-étolaj, házi sertéscomb, 2,8%-os tehéntej, tyúktojás, étkezési burgonya, csirkemell, csirke far-hát, csirkehát, csirkefar, csirkeszárnyvég).
Bár sokan arra számítottak, hogy a kötelező bolti akciózás június 1-jei, illetve az online árfigyelő rendszer július 1-jei bevezetése együttesen kiválthatja a tavaly február óta hatályban lévő élelmiszerárstopot, a június 30-i határidő azonban nem jelenti az intézkedés végét.
A lap szerint elsősorban azért maradnak az árstopok, mert ugyan csökkent az infláció, a KSH legutóbbi, májusi adatai alapján még mindig 21,5%-os a fogyasztói árindex, azon belül pedig az élelmiszer-drágulás üteme 33,5%-os (pl. az édesipari lisztesáru 59,6%-kal került többe, mint tavaly májusban, de a kenyér ára is 52,7, a tejtermékeké 51,3%-kal ment feljebb).
Információik szerint abban egységes a kormánytagok véleménye, hogy az élelmiszerárstopnak egyelőre maradnia kell, azon a téren viszont már kevésbé, hogy meddig érdemes hosszabbítani. A konzervatívabb megoldások szerint elég lehet plusz egy-két hónap, de van az asztalon három plusz három hónapos forgatókönyv is. Ez utóbbi nemhogy a nyári időszakra, hanem egészen az év végéig rendezné a kérdést, beleértve a karácsonyi bevásárlást.