Kezd elfogyni a hely a börtönökben, annyi Navalnij-párti tüntetőt vettek őrizetbe
Alekszej Navalnij bebörtönzését követően tömeges tüntetések törtek ki Oroszországban, melyre az orosz hatóságok drákói szigorral reagáltak, és demonstrálók százait tartóztatták le és vitték börtönbe.
Az AP hírügynökség tudósítása szerint már több mint 11 000 tüntetőt vettek őrizetbe a hatóságok a különböző Navalnij-párti tüntetéseken, főként Moszkvában és Szentpéterváron. A demonstrálók azt követően vonultak nagy számban az utcára, hogy az ellenzéki politikust három és fél év börtönre ítélte a Moszkvai Városi Bíróság.
A tüntetők beszámolója szerint nemcsak a tüntetéseken érte őket jogsérelem – például rendőri erőszak formájában – hanem a letartóztatásukat követően is. Több tüntetőt megvertek a rendőrök, valamint nem engedték be ügyvédeiket a börtönbe.
Az egyik emberi jogi csoport, az OVD-Info koordinátora elárulta a hírügynökség megkeresésére, hogy azon a téren nem érte őket meglepetés, hogy jogsérelem éri a letartóztatottakat, hiszen volt már rá precedens a korábbiakban, azonban ennek elterjedtsége most „sokkal ijesztőbb”, mint korábban.
Annak ellenére, hogy az országos viszonylatban letartóztatottak mindössze fele történt itt, a moszkvai börtönök elkezdtek megtelni Navalnij szimpatizánsaival, miután a fővárosi bíróságok tömeggyártásban kezdtek börtönbüntetéseket kiszabni a tüntetőkre.
Csak pénteken például 972 embert ítéltek börtönbüntetésre, elsősorban szabálysértési vétségek miatt, de ez a szám várhatóan nőni fog még. A fővárosi bíróságok január 23. és február 2. között példátlanul aktívak voltak, hiszen körülbelül 2500 tüntető ügyében hoztak marasztaló ítéletet.
Ezek az ítéletek feltehetően visszatartó, preventív szándékúak, hiszen mivel szabálysértési vétségekről van szó, a büntetés időtartama nem hosszabb 15 napnál, általában 5 és 15 nap közötti börtönbüntetéseket szabnak ki a bűnösnek talált demonstrálókra.
Dimitrij Peskov, a Kreml szóvivője is megszólalt az ügyben, és maga is kijelentette, hogy valóban több embert állítottak elő, mint amennyi kapacitása van a büntetés-végrehajtási intézeteknek, ám úgy véli, ez elsősorban a tüntetők hibája, hiszen ők vettek részt engedély nélküli demonstrációkon.