Kétezer forintos szupergyors koronavírustesztet fejlesztettek ki indiai tudósok
Sokat hallhattunk a villámgyors COVID-19 tesztekről manapság, azonban a legújabb megoldással minden eddiginél olcsóbban ki lehet mutatni a lehető legnagyobb pontosság mellett a koronavírus kórokozóját.
Sokat hallhattunk a villámgyors COVID-19 tesztekről manapság, azonban a legújabb megoldással minden eddiginél olcsóbban ki lehet mutatni a lehető legnagyobb pontosság mellett a koronavírus kórokozóját.
A Feluda névre keresztelt tesztkészletet a gépjárműiről híres Tata vállalat fogja gyártani; az eszköz egyébként a világ első papír alapú koronavírustesztje lesz a piacon. Nagyon egyszerű a használata, precíz és megbízható, valamint könnyedén skálázható – számolt be róla a BBC-nek adott interjúban K Vijay Raghavan professzor, az indiai kormány vezető tudományos tanácsadója.
A teszt a Delhiben található CSIR-IGIB intézet és a helyi privát laboratóriumok közreműködésének köszönhetően születhetett meg. A Feluda első példányát nagyjából 2 ezer páciensen ellenőrizték, akiket korábban már pozitívként azonosítottak.
Rájöttek, hogy a szóban forgó teszt 96%-os érzékenységgel és 98%-os specifikussággal kimutatta a kórokozó jelenlétét – egyszóval könnyebben kiszűrhetőek a fals negatív és fals pozitív eredmények is.
Az indiai gyógyszerfelügyelet már megkezdte az eszköz hitelesítését, ezért hamarosan forgalomba kerülhet a Feluda. A világ második legnépesebb országában mindez idáig hat milliónál is több koronavírus-beteget regisztráltak, miközben 100 ezer felett jár már az áldozatok száma, mindeközben napi szinten több millió mintavétel történik.
Jelenleg a legmegbízhatóbb az orrnyálkahártyából vett mintán alapuló PCR-teszt, ami a vírus örökítőanyagában található kémiai anyagok felerősítésével jelzi a kórokozót, a másik pedig az antigénteszt, ami a vírus részecskéit azonosítja a mintákban. A PCR-teszt nagyon pontos, viszont drága, miközben az antigénteszt olcsóbb, de rengeteg fals negatív eredményt szolgáltat.
Dr. Anant Bhan, indiai kutató a BBC kérdésére elmondta, óriási kereslet van országszerte a Feluda iránt. A mintavételezés szintén az orrból történik egy vattapálca segítségével, a Feluda azonban PCR helyett a CRISPR technológiát alkalmazza, ami lényegében egy génmódosítási eljárás, amellyel detektálható a koronavírus.