Árgus szemekkel figyelik csillagászok két hatalmas fekete lyuk összeütközését
A Földtől 9 milliárd fényévre lévő sötét objektumok egy igencsak intenzív összeolvadás küszöbén állnak.
Az észak-kaliforniai Owens Valley Radio Observatory asztronómusai által 13 éven át végzett megfigyelésekből kiderült, hogy a korábban beazonosított, PKS 2131-021 névre keresztelt középpontjában lévő fekete lyuk mellett egy kísérő fekete lyuk is ólálkodik, melyek egybeolvadásával egy kettős feketelyuk-rendszer alakulhat ki.
A Kaliforniai Műszaki Egyetem jelentése szerint a sötét objektumok kétévente egyszer kerülnek közelségbe, ekkor azonban óriási mennyiségű energiát nyelnek el. Mindkét kolosszális fekete lyuk tömege több százmilliószor masszívabb, mint a Napunké, és nagyjából 50-szer nagyobb távolság választja el őket egymástól, mint amekkora a Nap és Plútó közötti távolság.
A két objektum várhatóan 10 ezer év múlva összeolvad, a jelenség pedig egy heves kozmikus ütközéshez vezet majd, ami minden bizonnyal gravitációs hullámokat fog szétszórni a világegyetemben.
Novemberben a coloradói Boulder Egyetem csillagászai egy számítógépes szimulációt tettek közzé, amelybe betáplálták a két galaxis centrumában lévő fekete lyukak összeütközésének szimulációját, majd ezt lefuttatták, és megállapították, hogy a „galaktikus randevú” olyan erős gravitációs lökéseket okozhat, ami eltorzíthatja a csillaghalmazok alakját.
Az újonnan felfedezett páros fekete lyuk bizonyítottan az egymással történő találkozás határán van – korábban csak az OJ 287 nevű kvazárban bukkantak rá hasonló tulajdonságokkal rendelkező sötét kozmikus tárgyakra.
Kutatók abban reménykednek, hogy a közeljövőben sikerül megérteniük e jelenségek mögött álló folyamatokat, így rájöhetnek, miként képesek a fekete lyukak megváltoztatni egész galaktikus struktúrák formáját és viselkedését.