Több mint húszmillió kínai vonult kényszerből zárlat alá
Ismét megnőtt a koronavírus-fertőzéssel regisztráltak száma a távol-keleti országban, ezért gyakorlatilag hermetikusan elzárták a külvilágtól a nagyvárosokat.
Anjangban 5,5 millió embert érint a kényszerintézkedés, amelyet tömeges tesztelésre hivatkozva rendeltek el a hatóságok, de az értesítés arról nem szólt, hogy a tesztelés után a zárlat véget ér. Hszianban 13 millió, a Henanban található Jücsouban pedig 1,1 millió ember él lezárás alatt.
Anjangban azután rendeltek el korlátozásokat, hogy hétfőn beigazolódott, ketten elkapták az eredetileg a közép-kínai Vuhanból indult koronavírus omikron változatát. A két eset a közlés szerint feltehetően kapcsolatban áll azzal a másik kettővel, amelyet a múlt hét végén azonosítottak a Pekingtől nem messze lévő Tiencsinben. Ezek az első olyan esetek, amelyeknél az omikron variáns nem külföldről érkezett az országba, hanem helybeli fertőződés történt.
A lezárt területeken a város lakói nem hagyhatják el otthonaikat, a nem alapvető árucikkeket árusító üzletek bezártak, és korlátozták a közlekedést is – derül ki a kínai állami média beszámolójából.
Hszianban és Jücsouban a delta variánst próbálják megfékezni; onnan omikronos esetet még nem jelentettek. Hszianban mintegy 2000 fertőzöttet találtak, és ez a város a legnagyobb járványgóc jelenleg Kínában.
Mivel a koronavírus omikron variánsa minden korábbi mutációnál gyorsabban terjed, ezért komoly kérdés, hogy Kína mennyire tud sikeresen védekezni ellene a hagyományos „zéró tolerancia” stratégiájával. Amennyiben ez súlyos lezárásokhoz vezet, a gazdasági kár is nagy lehet, hiszen újra az ellátási láncok széttöredezéséhez vezethet.