Kék szőrű kutyákat találtak az egyik elhagyatott vegyi üzem közelében
Világoskék bundával rendelkező kutyákra bukkantak a Moszkvától 370 kilométerre keletre fekvő orosz Dzerzsinszk város határában található vegyi üzemnél.
Állatvédő aktivisták szerint az elhagyatott gyárból kiszivárgott veszélyes kémiai anyagok okozhatták az ebek elszíneződését – adta hírül a The Moscow Times portál. A lap értesülése szerint az üzemben korábban plexiüveget gyártottak, mely során hidrogén-cianid keletkezett melléktermékként. A szakzsargonban kéksavként is ismert, rengeteg polimer prekurzorjának számító vegyület rendkívül mérgező.
A hidrogén-cianidon kívül réz-szulfát szintén közrejátszhatott a kutyák szőrének kékké válásában, rézgálic ugyanis megannyi kémiai folyamat során képződhet, így könnyen lehet, hogy az üzemben is fennmaradtak ezek az anyagok.
Az állatok szőrméjének kék színe arra utal, hogy közvetlenül érintkeztek a veszélyes anyagokkal, valamint az is elképzelhető, hogy fogyasztottak belőlük, ezáltal bekerültek a mérgező molekulák a véráramukba. Ha utóbbiról van szó, akkor a kutyák súlyos kémiai égési sérüléseket és belső vérzést szenvedhetnek, amelyek állatorvosi beavatkozás nélkül elhulláshoz vezethetnek.
A plexiüvegeket előállító vállalat 2015-ben ment csődbe, a telephelyre kihelyezett őrző-védő kutyákat azonban kint hagyták.
Dzerzsinszk város hatósága begyűjtötte az elkóborolt kutyákat, és egy állatorvosi klinikára szállították őket, ahol átestek a szükséges vizsgálatokon. Az ebekről készült felvételeken az látszik, hogy Nyizsnij Novgorodban egy menedékhelyen szállásolták el véglegesen a házőrzőket.
Szerencsére jó hírekkel is szolgálhatunk, ugyanis mint kiderült, két kutyát már örökbe is fogadtak, új gazdájuk pedig gondoskodott róla, hogy soha többé ne történjen meg velük az a szörnyűség, amit korábban át kellett élniük.