Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kína is bejelentkezett Kazahsztán „rendbe tételére”

A kínai vezetésű Sanghaji Együttműködési Szervezet jelezte, hogy amennyiben szükséges, ők is közbeavatkoznak a kazah tüntetések csillapítására.

...svg content...Hszi Csin-ping kínai elnök, a Kínai Kommunista Párt, a KKP Központi Bizottságának fõtitkára felszólal a vucsangi felkelés 110. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2021. október 9-én. 1911-ben ezen a napon ért véget a Vucsang-felkelés, amely a Csing-dinasztia végét és Kínai Köztársaság megalakulását eredményezte. MTI/EPA/Roman Pilipej
Ázsia
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Kína ezen felül közölte, hogy támogatja a kazah kormány keménykezű fellépését, valamint a döntést, hogy engedték az orosz csapatoknak az intervenciót – írja a South China Morning Post. Habár USA kritizálta az orosz lépést, Tokajev tárt karokkal üdvözölte az orosz békefenntartókat.

A Sanghaji Együttműködési Szervezet terrorellenes részlege jelezte, hogy amennyiben a kazah kormány kérvényezi, segítőkezet nyújtanak a tüntetések csillapítására, valamint a közrend visszaállítására. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A szervezet azonban közölte, hogy egyelőre erre még nem kerül sor, ugyanis meggyőződése, hogy a kazah kormány lépései stabilizálni fogják a helyzetet a közeljövőben, amit támogatnak is – meglátásuk szerint ezzel rövidesen visszaáll az alkotmányos rend.

A csoport főtitkára, Zhang Ming egy külön közleményben pedig kifejezte, hogy reményei szerint a helyzet rendeződni fog nemsokára: „Kazahsztán belső stabilitásának és társadalmi harmóniájának fenntartása kulcsfontosságú a régió békéje és biztonsága szempontjából”.

A tüntetések még múlt hétvégén kezdődtek a stabilnak gondolt közép-ázsiai olajnagyhatalomban, amely kedd tájékán vált kifejezetten erőszakossá. A rendőrök könnygázzal és hanggránáttal próbálták oszlatni a tömeget, azonban ebből összecsapások alakultak ki.

Szerdán a tüntetők kormányépületeket, médiaépületeket, bankokat és boltokat is megrohamoztak, valamint megrongáltak, felgyújtottak. A rendőrök részéről is előkerült az éles lövedék, melynek eredménye 26 tüntető és 18 rendőr halála lett.

Szakértők szerint egyébként nem véletlen, hogy Kína is jelezte szándékát arra, hogy rendet tegyen. Kazahsztánnak 1700 kilométer hosszú közös határa van az ázsiai óriással, egészen pontosan Hszincsiang tartománnyal, ahol Kína komoly emberi jogi jogsértéseket követ el az ujgurok ellen.

Peking tart attól, hogy az elégedetlenség átterjedhet a vitatott tartományba, amelyet mindenáron el akarnak kerülni. Kazahsztánnak ráadásul szimbolikus jelentősége is van Kína szempontjából: itt jelentették be az új Selyemútnak titulált Út és Övezet Projektet, amivel behálózták a globális gazdaságot.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.