Hatalmas katasztrófába fulladt a legutóbbi indiai űrmisszió
Miközben az eddigi 14 rakétakilövés sikeresen végbement Indiában, addig a legutóbbi felszállás óriási kudarcba fulladt.
Az Indiai Űrkutató Szervezet (ISRO) 2021-ben esedékes első kilövése katasztrófával zárult, így egy 2017 óta tartó sorozat zárult le az űrügynökség életében – olvasható a Space.com magazin riportjában.
A GSLV rakéta egy vadonatúj műholdat állított volna Föld körüli pályára, amivel a kutatók és a meteorológusok a mezőgazdaság helyzetét, illetve az időjárás alakulását, továbbá a természeti jelenségek változását akarták vizsgálni.
Egyelőre nem tudni, mi lesz az ISRO következő lépése az ügybe, az is elképzelhető, hogy 2021-ben már nem vágnak bele egy újabb küldetésbe. A szerdai kilövés első és második fázisa egyébként gond nélkül lezajlott, a kriogenikus harmadik szakasz azonban egy technikai anomália következtében nem realizálódott.
Az esetről készült videón jól látszik, amint a rakéta hatalmas tűzgolyóvá változik, majd felrobban, és elég az atmoszféra felső rétegeiben, ami minden bizonnyal azért történhetett meg, mert az egység utolsó szakasza nem tudott időben beindulni.
A koronavírus-járvány miatt egyébként is nehéz helyzetbe került az ISRO, és bár 2020-ban sikerült két rakétát az univerzumba bocsátaniuk, korántsem annyi missziót terveztek, mint ahányat végül sikerült befejezni.